Aktualizacja odbyła się 23 listopada 2022
Wybór dysku zewnętrznego nie zawsze jest prosty. Do takiego wniosku z całą pewnością można dojść, chcąc zakupić właśnie tego typu sprzęt. Wszystko dlatego, że zakup musi być odpowiednio przemyślany. Warto również dopasować rodzaj rzeczonego dysku do własnych potrzeb i wymagań. Obecnie jednymi z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych są dyski SSD przenośne i zewnętrzne.
Czym są dyski SSD przenośne i zewnętrzne?
Na samym początku należy zastanowić się nad tym, czy chcemy kupić dysk SSD, czy HDD. Pierwszy z nich oznacza, że jest to sprzęt szybki, a drugi – pojemny. Na to, jaki będzie najlepszy, nie ma najlepszej, jednoznacznej odpowiedzi. Ostateczny wybór jest przede wszystkim uzależniony od indywidualnych wymagań i potrzeb.
Dyski SSD wyróżniają się tym, że są znacznie bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz posiadają mniejsze rozmiary, dzięki czemu można je zabierać ze sobą niemal wszędzie. Oprócz tego, sprzęt ten jest wykonany w technologii – jak sama nazwa wskazuje – SSD i nie posiadają w środku ruchomych elementów, ponieważ są oparte na pamięci flash. Warto także wspomnieć, że charakteryzują się o wiele lepszymi parametrami odczytu i zapisem danych.
Do czego stosuje się dyski przenośne?
Dyski przenośne posiadają wiele zastosowań. Przede wszystkim – co najważniejsze – mają za zadanie szybko i bezpiecznie przenosić dane między urządzeniami. Oprócz tego, pełnią też swoisty magazyn plików do przechowywania między innymi zdjęć lub plików tekstowych i tym podobne. Pozwalają wykonać również kopie zapasowe danych, a w przypadku awarii dysku wewnętrznego laptopa, można je odzyskać z urządzeń przenośnych. Nie każdy ma również świadomość, że dyski zewnętrzne są bardzo popularne wśród graczy. Służą do rozszerzenia przestrzeni na konsolach, takich jak między innymi PlayStation 4, Xbox One i tym podobne.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze dysku SSD?
Dyski SSD przenośne i zewnętrzne posiadają wiele zalet. Należy jednak wcześniej zastanowić się nad pewnymi kwestiami, które rozstrzygną na temat, co do wyboru odpowiedniego modelu. Należy zadać sobie pytania dotyczące między innymi pojemności dysku, interfejsu, rozmiaru czy obudowy.
Pojemność dysku zewnętrznego
Dyski SSD dostępne w sklepach posiadają różne pojemności. Wśród nich można znaleźć między innymi modele oferujące 128, bądź też 256 GB. Osoby, które mają zamiar przenosić dane na dysk zewnętrzny sporadycznie, powinny wybrać SSD, który oferuje znacznie lepsze prędkości zapisu oraz odczytu.
Rozmiar dysku SSD
Kolejny parametr to rozmiar dysku SSD. W chwili obecnej na rynku największą popularnością cieszą się dyski z obudową w rozmiarze 2,5 cala. Ich zaletą jest przede wszystkim niewielkie zużycie energii, komfort użytkowania oraz kompaktowa obudowa, dzięki czemu można je zabrać ze sobą niemalże wszędzie. Oprócz tego, znane są także dyski o rozmiarze 3,5 cala, które oferują o wiele większą pojemność. Mimo to, zwykle wymagają one zewnętrznego zasilania.
Obudowa dysku
Dyski SSD przenośne i zewnętrzne między sobą różnią się przede wszystkim obudową oraz jej jakością. Wybór urządzeń pod względem obudowy jest uzależniony od tego, czy mamy zamiar korzystać z nich w domu, czy też zabierać ze sobą. Jeśli będą one w głównej mierze leżeć w jednym miejscu, wówczas warto wybrać po prostu dyski ze standardową obudową. Jeśli chcemy go jednak przenosić, wtedy lepiej zwrócić uwagę na konstrukcje droższe, ale jednocześnie znacznie bardziej wytrzymałe. Są one wykonane z materiałów odpornych na wstrząsy, uszkodzenia oraz wilgoć, a nawet wodę.
Interfejs dobrej jakości
Zdecydowana większość dysków SSD dostępnych na rynku oparta jest na interfejsie USB 3.0, która oferuje przepustowość danych do około 600 MB/s. W rzeczywistości jednak prędkość jest zależna od parametrów nośnika. O wiele rzadsze są dyski z interfejsem USB 2.0, jednak ich przesył jest bardzo niski, wynoszący zaledwie do 60 MB/s. Tych zatem należy unikać, chyba że cena jest dla nas znacznie ważniejsza.
Funkcje dodatkowe
Dyski SSD zewnętrzne mogą ponadto oferować różne funkcje dodatkowe. Osoby, które chcą przenosić tajne pliki, powinny zakupić modele z wbudowanym mechanizmem szyfrowania danych, który zabezpiecza informacje przed osobami trzecimi. Oprócz tego, niektórym przydać się może zintegrowane oprogramowanie do automatycznego tworzenia kopii zapasowych danych. Backup jest aktualizowany według ustalonego wcześniej harmonogramu. Co więcej, niektóre modele są wyposażone w systemy, które wykrywają wstrząsy oraz takie, które pełnią także funkcję powerbanków.
Reasumując, wybór dysku SSD zewnętrznego i przenośnego jest uzależniony tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji oraz tego, czy będziemy go ze sobą wozić. Warto również określić własny budżet finansowy. Dyski są oferowane w cenie od około 200 nawet aż do 700 złotych. Ich wartość jest jednak zależna od funkcji dodatkowych, obudowy, interfejsu i wielu innych parametrów, które należy dopasować w głównej mierze do własnych potrzeb, a także wymagań.