Aktualizacja odbyła się 11 maja 2021
Większość z osób kupujących smartfony zakłada ich bezawaryjną eksploatację przez dłuższy czas. Jeżeli chodzi o różnego rodzaju funkcje, zabezpieczenia przed wirusami, to przypuszczenie, że smartfon będzie działał długo ma realne podstawy w jakości urządzeń. Jednak są czynniki niezależne od producenta, które mają znaczący wpływ na trwałość telefonów. Jest to sposób obchodzenia się z smartfonem przez użytkownika. Jeżeli właściciel dba o telefon, zabezpiecza go choćby folią na smartfona, trzyma z daleka od dziecięcych rączek i kawowego stolika, to urządzenie będzie działało dłużej niż okres gwarancji.
Zaufanie do producenta
Fakt, że klient ma zaufanie do producenta danego towaru jest czymś pozytywnym, bo świadczy o wysokiej jakości towaru. Dobra jakość nie oznacza, że dana rzecz jest niezawodna. Żywotność przedmiotu zależy również od tego, jak klient o niego dba. W przypadku wszelkiego rodzaju elektroniki najważniejsza jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi niezależnymi od producenta. Elektronikę, w tym smartfony należy chronić przed zalaniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Najprostszą metodą ochrony jest folia na smartfony. Klient oczekuje, że producent zapewni mu towar najwyższej jakości. Większość osób przy zakupienie nowego smartfona jest optymistami – wierzą, że kupują znakomity towar. Jeżeli chodzi o kwestie techniczne oczekiwanie niezawodności i najnowocześniejszych rozwiązań ma podstawy w jakości urządzenia. Producenci doskonale wiedzą, że piętą achillesową smartfonów jest ekran, który jest bardzo podatny na uszkodzenia mechaniczne. Tymczasem wyświetlacz jest najbardziej podatny na uszkodzenia – może spaść na chodnik lub na podłogę, może zostać przypadkowo zalany kawą, czy zarysowany . Podczas upadku może dojść do pęknięć przypominających pajęczynę, która wygląda bardzo nieestetycznie.
Wątpliwości kupujących
Folia na smartfon to cienki, elastyczny, przezroczysty materiał naklejany na front wyświetlacza smartfona. Wiele osób obawia się, czy taka folia nie wpłynie negatywnie na sterowanie dotykiem? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od jakości folii. W przypadku produktu z dolnej półki- folii grubej, komfort użytkowania telefonu może być obniżony. Jeżeli używa się folii na smartfony od renomowanych producentów, to klient nie odczuwa niekorzystnych zmian w korzystaniu z telefonu. Folia powinna być dopasowana do modelu telefonu i kształtu wykrojenia. Zdarzają się sytuacje, że folie do smartfonów są źle przycięte, nie osłaniają całej powierzchni, zasłaniają przycisk. Nie warto kupować najtańszych folii na smartfona, ponieważ mogą zniekształcić kolor i nasycenie wyświetlacza oraz powodować zmniejszenie kątów widzenia – co utrudnia użytkowanie telefonów na zewnątrz budynków przy mocnym nasłonecznieniu. Folie znanych producentów są sprawdzone, bezpieczne i mogą poszczycić się dobrą opinią użytkowników.
Naklejanie folii
Proces naklejania folii nie jest tak prosty, jak wydaje się wielu osobom. Przed przyklejeniem folii na smartfon, trzeba dokładnie wyczyścić urządzenie z kurzu. Jest to bardzo ważne, ponieważ niewielkie zanieczyszczenie powoduje, że powstaną nieestetyczne drobinki powietrza i utrudniające korzystanie z telefonu. Przed pierwszym założeniem, osoby, które nie mają wprawy w zakładaniu folii na smartfona, powinni kupić kilka folii, bo założenie jej za pierwszym razem może nie udać się i będzie potrzebny kolejny egzemplarz. Folia jest lepszym pomysłem, jeśli posiadamy telefon o wygiętym panelu. Szkło hartowane jest za twarde i nie można nim chronić tego rodzaju modeli smartfona.
Zalety i wady folii na smartfona
Folia do smartfona ma swoje wady i zalety. Bez wątpienia jej zaletą jest brak zarysowań ekranu, mniejsze prawdopodobieństwo mechanicznego uszkodzenia wyświetlacza, niższa cena i tańsza wymiana folii niż szkła. Telefony zabezpieczone folią łatwiej sprzedać. Do wad folii na smartfona można zaliczyć widoczne odciski palców, zmniejszenie kąta widzenia, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie, trudności w odpowiednim ułożeniu i słabszą odporność niż w przypadku szkła hartowanego. Zdaniem producentów folia na smartfona to minimum w ochronie urządzenia przed uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi w wyniku upadków, czy przypadkowego dostania się wilgoci. Bywa, że folia jest do telefonu już momencie zakupu lub otrzymujemy ją wraz z futerałem ochraniającym tył smartfonu. Folia to produkt jednorazowego użytku. Raz założona i zdjęta folia do smartfona nie nadaje się do ponownego wykorzystania.
Smartfony to urządzenia kupowane za grube pieniądze, nieraz na kredyt. Upadek takiego telefonu, czy zarysowanie go, jest bardzo nieprzyjemną sytuacją dla kogoś, kto spłaca kredyt na telefon i chciał mieć piękną i funkcjonalną rzecz. Folia na smartfona to minimalna ochrona. Dobry model kosztuje około 30 złotych. Wymiana szybki wyświetlacza to koszt minimum 200 złotych. Folię na smartfona warto założyć już pierwszego dnia po zakupie urządzenia i doliczyć jej koszt to wydatków związanych z nowym telefonem.