Aktualizacja odbyła się 7 września 2022
Rynek nieruchomości w Polsce: Polska, zwłaszcza jeśli chodzi o branżę mieszkaniową jest bardzo zróżnicowana pod względem nieruchomości. Największe różnice zauważa się przede wszystkim w cenie zakupu za metr kwadratowy. Rynek nieruchomości oferuje mieszkania z obiegu pierwotnego i wtórnego, które znacząco się między sobą kontrastują.
Rynek pierwotny
Są to mieszkania (w szeregowcu, w bloku i innych budynkach wielorodzinnych) oraz domy (obejmujące połowę domu, czyli bliźniaki i całe domy) oferowane przez prywatnych deweloperów oraz Spółdzielnie Mieszkaniowe w różnych, często bardzo ciekawych lokalizacjach. Nieruchomości na sprzedaż Szczecin bardzo często znajdują się w miejscach dobrze skomunikowanych na terenie miasta (w ich okolicy można znaleźć przystanki autobusowe lub tramwajowe), jak i poza nim (w tym przypadku nowi mieszkańcy mogą liczyć na dogodny dojazd samochodem do miejsca przesiadkowego na obrzeżach miasta lub dworzec kolejowy bądź przystanek autobusowy). Poza miastem klienci mogą liczyć na bliskość atrakcyjnych i jeszcze dziewiczych miejsc rekreacyjnych, które w mieście są na wagę złota.
Nieruchomości na sprzedaż dostępne na rynku pierwotnym umożliwiają nabywcy zakup i wybór mieszkania czy domu, który będzie najbardziej odpowiedni pod względem: metrażu, ilości pokoi, piętra czy rozkładu pomieszczeń w nieruchomości. Ich zakup zapewnia, że nabywca jest pierwszym właścicielem lokalu. Dodatkowo do wyboru jest możliwość kupna w stanie deweloperskim lub wykończonym. Do ceny zakupu nieruchomości należy doliczyć jego wykończenie oraz umeblowanie.
Rynek wtórny
W tym przypadku nabywca nieruchomości na sprzedaż bardzo często musi uruchomić swoją wyobraźnię podczas jej oglądania, ponieważ widzi stan zastany po poprzednim właścicielu. Zdarza się, że podczas takich oględzin są jeszcze meble i przedmioty osobiste obecnych właścicieli. Dodatkowo taki lokal wymaga remontu – gruntownego lub częściowego, który obejmuje pojedyncze pomieszczenia. Niemniej zazwyczaj odnowienia potrzebuje kuchnia lub łazienka. Są to najbardziej kłopotliwe pomieszczenia istotnie wpływające na życie domowników, ponieważ:
- w trakcie przeprowadzania remontu brudzi się w całym domu,
- utrudnione jest korzystanie z codziennej toalety,
- uniemożliwione jest gotowanie i przygotowywanie posiłków,
- czas jaki musi zostać poświęcony na prace remontowe zajmuje średnio od dwóch do sześciu tygodni, o ile nie pojawią się żadne opóźnienia.
Poszukując mieszkania na rynku wtórnym można skupić się na wybranej lokalizacji, pożądanym metrażu i ilości pokoi. Bywa to sporym ułatwieniem dla kupującego, ponieważ zdarzają się także lokale po gruntownym remoncie. Nieruchomości na sprzedaż z obiegu wtórnego przyciągają także umeblowaniem, ceną i większą możliwością negocjacji z poprzednim właścicielem niż w przypadku nabycia nieruchomości z rynku pierwotnego.
Ceny mieszkań
Wydawałoby się, że stolica Polski – Warszawa, będzie najdroższym miastem w kraju. Tak jednak wcale nie jest. Ceny nieruchomości na sprzedaż w stolicy wynoszą około 8500 złotych za metr kwadratowy. Do jednych z najdroższych miast należy Zakopane i Sopot, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić około 10000 złotych. Najdroższym miastem jest Jurata zlokalizowana na Półwyspie Helskim. Tam za metr kwadratowy należy zapłacić około 15500 złotych. Oczywiście wysokie ceny za wspomniany metr kwadratowy obowiązują w miastach wojewódzkich.
W przypadku województw ceny też są bardzo zróżnicowane. Najniższe ceny za metr kwadratowy można spotkać na terenie województwa: lubuskiego, warmińsko – mazurskiego czy łódzkiego. Najwyższe ceny odnotowuje się na obszarze województwa: mazowieckiego, pomorskiego i małopolskiego. Dla przykładu za metr kwadratowy w Łomży, Krośnie, Legnicy, Świdnicy, Mysłowicach czy w Brodnicy zapłaci się około 3000 złotych. To spora różnica w porównaniu z wcześniej wymienionymi miastami.
Na cenę nieruchomości ma wpływ przede wszystkim lokalizacja, jak pokazują ceny za jeden metr kwadratowy. Do tego dochodzi jeszcze kwestia, czy jest to rynek pierwotny lub wtórny. W cenie mieszkania uwzględniony jest oczywiście metraż, ilość pokoi, standard wykończenia oraz czynniki dodatkowe. Do tych czynników wlicza się opłaty bankowe, koszty notariusza, honorarium pośrednika nieruchomości, ubezpieczenie nieruchomości. Dopiero po uwzględnieniu wszystkich czynników możemy mówić o całkowitej kwocie poniesionej za wystawioną nieruchomość na sprzedaż.
Rynek nieruchomości we Włoszech:
Podsumowanie
Analizując obie opcje, rynek pierwotny i wtórny, można dostrzec sporo różnic. Na pierwszy rzut oka wysuwa się cena zakupu. Jednak doliczając koszty dodatkowe związane z nieruchomością z obiegu wtórnego może się okazać, że ceny te będą bardzo zbliżone do siebie w ostatecznym rozrachunku. Pod uwagę należy więc wziąć bardzo dużą liczbę kryteriów i dokładnie przeanalizować na czym tak naprawdę najbardziej nam zależy. Sprawa jest o tyle ważna, że jest to spora inwestycja, która w większości przypadków będzie wiązała się z koniecznością uzyskania kredyt na zakup mieszkania lub domu, niezbędnego na sfinansowanie transakcji.