Aktualizacja odbyła się 31 lipca 2024
Po czym rozpoznać rzetelnego dewelopera? Inwestycja w nowe mieszkanie jest dla większości osób bardzo dużym wydatkiem, który trzeba rzetelnie zaplanować. Koszt zakupu mieszkania to często nawet dziesięciokrotność rocznych zarobków przeciętnego człowieka, co sprawia, że zakup powinien być wyjątkowo dobrze zaplanowany, a zaufanie odpowiedniemu deweloperowi jest tutaj kluczowe, aby inwestycja była udana.
Jak działają deweloperzy?
Rynek nieruchomości jest dość skomplikowany, a wejście na niego jest dość trudne, jeśli nie posiada się odpowiedniego zaplecza. Dlatego też większość firm deweloperskich to duże korporacje lub nawet konglomeraty, które zostały połączone z wielu mniejszych firm budowlanych. Ma to zarówno swoje wady, jak i zalety. Chcąc funkcjonować na rynku nieruchomości, deweloper musi działać długofalowo. Jako że przygotowanie gruntu pod budowę od strony formalnej może trwać nawet kilka lat, firma budowlana musi już wcześniej zapewnić sobie bank ziemi. Większość inwestycji powstaje na działkach, które zostały kupione wiele la wcześniej, a dopiero teraz kwestie prawne umożliwiły rozpoczęcie budowy. To tłumaczy fakt, dlaczego większość firm zajmujących się budową nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych, informacje o swoich nowych ofertach podaje, zanim pierwsza łopata zostanie wbita w ziemię.
Mieszkania pod klucz czy w stanie surowym?
Firmy deweloperskie przeważnie oddają do użytku mieszkania w stanie surowym zamkniętym, co oznacza, że po stronie klienta leży wykończenie lokalu. Taki format jest bardzo korzystny dla osób, które chcą na własną rękę wykończyć mieszkanie we własnym stylu, lub zatrudnić projektanta wnętrz. Drugą opcją jest zakup mieszkania wykończonego pod klucz. Taka opcja jest oczywiście dużo droższa, choć dla wielu atrakcyjna ze względu na to, że nie każdy chce fatygować się z organizowaniem wykończenia lokalu. Decydując się na zakup mieszkania wykończonego pod klucz, warto jednak rzetelnie sprawdzić, jak zostało wykończone mieszkanie, gdyż może okazać się, że użyte do tego materiały, jak również sama jakość wykonania pozostawiają wiele do życzenia. Nabywając lokal do wykończenia, można samemu zdecydować o standardzie i o tym, jakich materiałów się użyje.
Doświadczenie dewelopera
Niezwykle istotne jest doświadczenie dewelopera. Ma to związek z faktem, że branża budowlana podlega wielu wahaniom i tylko sprawni menedżerowie są w stanie utrzymać firmę na tym rynku tak, by jakość oddawanych budynków była satysfakcjonująca, a jednocześnie ceny były akceptowalne. Chcąc ocenić doświadczenie firmy oferującej mieszkania, warto zapoznać się z ich wcześniejszymi realizacjami. W tym celu można przejrzeć ich archiwalne oferty oraz udać się pod wskazane adresy, aby przynajmniej z zewnątrz ocenić jakość wykonania budynków. Jeśli będzie to możliwe, warto zasięgnąć opinii osób, które już skorzystały z usług konkretnego dewelopera. Jest to dość czasochłonne, a bywa też karkołomne, jednak przy tak dużej inwestycji warto zachować najwyższą czujność, aby nie wplątać się w kłopoty, które w tym kontekście przeważnie będą miały swoje odzwierciedlenie w zwiększonych kosztach.
Analizując realizowane przez dewelopera inwestycje, za dobrą monetę należy uznać to, że działa w wielu miastach i utrzymuje się na rynku od wielu lat. Jeśli tak jest, a trudno jest znaleźć jednoznacznie negatywne opinie, to oznacza, że osoby zarządzające firmą rzetelnie wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec swoich klientów.
Jak sprawdzić, czy deweloper jest wypłacalny?
Pomimo ogromnego kapitału, jakim dysponują konglomeraty deweloperskie, które często są również spółkami giełdowymi, większość ich inwestycji jest finansowana długiem, czyli po prostu kredytem zaciągniętym w banku. Ma to duże znaczenie dla potencjalnego kupującego. Warto przed podpisaniem umowy kupna nieruchomości sprawdzić płynność finansową firmy, która zajmuje się realizowaniem inwestycji. Niekiedy bywa tak, że deweloper rozpoczyna inwestycję, ale jego możliwości finansowe nie pozwalają mu na jej dokończenie. Jest to oczywiście brzemienne w skutki dla osób, które wcześniej kupią mieszkanie i podpiszą umowę kupna. Dlatego też najlepiej jest kupować mieszkania w budynkach, które zostały już oddane do użytku lub są na wykończeniu, a nie kupować przysłowiowej dziury w ziemi. Ta druga opcja też nie zawsze jest zła, jednak należy wtedy przeznaczyć więcej czasu na dokładne sprawdzenie rzetelności konkretnej firmy deweloperskiej.
Dodatkowe formy finansowania nowych nieruchomości od deweloperów
Wielu, poważnych deweloperów prowadzi przy swoich biurach sprzedaży również pośrednictwo w uzyskiwaniu finansowania nieruchomości. Jeśli tak deweloper ma podpisane umowy z dużymi bankami, to bardzo dobrze rokuje na przyszłość, gdyż banki unikają współpracy z niepewnymi kontrahentami. Nie dysponując odpowiednim kapitałem na zakup mieszkania, można także skorzystać z ofert prezentowanych przez przedstawicieli handlowych dewelopera, gdyż często mają oni korzystne rabaty na finansowanie, gdyż zależy im na sprzedaniu mieszkania, a nie osiągnięciu najwyższej możliwej marży na produkcie finansowym, jakim jest kredyt.