Aktualizacja odbyła się 12 grudnia 2022
Zawód detektywa intryguje wiele osób. Wydaje się ciekawy i tajemniczy zarazem. Utożsamiany jest z przeżywaniem niezwykle ciekawych przygód. Taka osoba zapewne nigdy się nie nudzi, jest niczym Indiana Jones. Zawód detektywa w Polsce jest stosunkowo nową profesją. Wskazać należy, że dopiero od 2001 roku zaczęła obowiązywać ustawa, która reguluję zakres działania osób, które realizują się na takim polu. Przed regulacją przedsiębiorstwa detektywistyczne działały w naszym kraju na zasadzie wolnej amerykanki. Współcześnie detektywi pomagają ludziom rozwiązać szereg kwestii i trudnych spraw, od spraw rodzinnych, przez kryminalne, po gospodarcze.
W jakich dziedzinach wyspecjalizowaniu są detektywi
Podobnie jak przedstawiciele innych zawodów, detektyw może być wyspecjalizowany w różnych dziedzinach. W tym przypadku spotyka się profesjonalistów, którzy realizują się w zakresie wywiadu gospodarczego, informatyki śledczej, przestępczości zorganizowanej, czy też spraw rodzinnych. Zauważyć należy fakt, że działalność detektywistyczna wykonywana jest przez osoby, które nie mają licencji. Na wskazanej liście wymienia się pracowników zabezpieczenia technicznego, ochrony, elektroniki specjalnej, a ponadto z prawa.
Jakie zadania może realizować detektyw?
Ogólnie rzecz ujmując, zadania wykonywane przez organizacje detektywistyczne można podzielić na sprawy gospodarcze, rodzinne, a ponadto kryminalne.
Podkreślić należy fakt, że coraz więcej instytucji korzysta z pomocy firm detektywistycznych. Przyczyny prowadzące do nawiązania współpracy z detektywem mogą być różne. Wymienia się między innymi takie działania jak sprawdzenie wiarygodności kredytobiorcy czy kontrahenta, pozyskanie danych o bezprawnym stosowaniu znaków towarowych, wykrywanie nadużyć gospodarczych, przeprowadzenie wywiadu z firmami konkurencyjnymi i wiele innych. Niezwykle interesującym czynnikiem jest pomoc organizacjom w przeciwdziałaniu inwigilacji, sprawdzenie pojazdów służbowych, komputerów, czy telefonów.
Jednakże większość zleceń, które kierowane są do detektywów, dotyczy spraw rodzinnych, a szczególnie sprawdzenie wierności współmałżonka lub partnera. Takie działania stanowią w praktyce ponad 70% wszystkich spraw realizowanych przez agencje detektywistyczne. Bardzo często jest to aspekt związany tylko z udowodnieniem, że dana osoba oszukuje w związku. Dowody zebrane przez detektywów niejednokrotnie stanowią dowód w sądzie.
Sprawy rodzinne kierowane do agencji detektywistycznej bardzo często dotyczą kwestii związanej ze ściąganiem alimentów od rodzica. W takiej sytuacji detektyw zobowiązany jest do ustalenia miejsca przebywania drugiego opiekuna. Detektywi poszukują także zaginionych osób lub krewnych, z którymi utracony został kontakt. Warto wskazać, że z pomocy agencji detektywistycznej korzystają osoby pragnące odnaleźć biologicznych rodziców.
Ostatnią kategorią spraw, które kierowane są do agencji detektywistycznych, są kwestie dotyczące kwestii kryminalnych. Wymienia się tutaj między innymi pomoc w oczyszczaniu klienta zarzutów przez zbieranie dowodów w sprawie, w ocenie zaprezentowanych przez organy ścigania dowodów w sprawach karnych. Ponadto pomoc ofiarom uprowadzenia, szantażu, gróźb i innych. Ostatni z zaprezentowanych jest to niezwykle niebezpieczny obszar działania. W tych przypadkach są to porwania dla okupu czy handlu żywym towarem. W zakres tego elementu wchodzą bardzo ryzykowne kontakty z niebezpiecznymi przestępcami.
Jakie obowiązki ma detektyw?
Przed przystąpieniem do sprawy detektyw musi podpisać umowę pisemną z klientem. W sytuacji, w której określona sprawa dotyczy sprawy karnej, czy też przestępstwa skarbowego detektyw musi powiadomić organ, który prowadzi określone postępowanie. Takie porozumienia muszą być przechowywane przez okres 5 lat.
Zakończenie sprawy jest jednoznaczne z przekazaniem klientowi sprawozdania informującego o tym, kiedy umowa została zawarta, jakiej kwestii dotyczyła, w jak przebiegała realizacja postanowień, jakie czynności zostały wdrożone, a także datę zakończenia sprawy.
Jakie techniki śledcze wykorzystuje detektyw?
Detektyw w swojej pracy wykorzystuje różne metody śledcze. Najczęściej są to rozległe kontakty w środowisku prawniczym, organów ścigania. Dlatego też detektywi bardzo często proponują pomoc dotyczącą porad prawnych z zakresu kryminalistyki, a więc ekspertyz daktyloskopijnych, grafologicznych, fonoskopijnych, grafologicznych i innych.
Badania z zakresu daktyloskopii mogą przyczynić się do wyjaśnień w sprawie zleconej przez klienta. Należy podkreślić, że daktyloskopia to metoda, która umożliwia badanie i porównanie odcisków palców, które stanowią indywidualną cechę każdego człowieka. Warto zauważyć, że wzór odcisku jest elementem, który nie ulega zmianie przez całe życie. Odcisk linii papilarnych pozostawiony porównywany jest z odciskiem, który został od niego pobrany.
Detektyw wykorzystuje także techniki należące do chelioskopii, która zajmuje się śladami odcisków ust. Jest to także element charakterystyczny dla konkretnej osoby i nie zmienia się przez około 10 lat.
Traseologia natomiast jest to dziedzina kryminalistyki, która obejmuje badanie śladów, które pozostawiane są podczas marszu, biegu oraz przez środek transportu. Ułatwia ona określenie kierunku poruszania się, prędkości, a także długości hamowania.