Aktualizacja odbyła się 30 stycznia 2024
Wiele osób, mając problemy z prawem, nie jest w stanie sama sobie z nimi poradzić. W takich sytuacjach trzeba skorzystać z usług wykwalifikowanego prawnika. Na szczęście lub czasem niestety – usługi prawnicze są w Polsce dość mocno regulowane ustawami. Regulują one zakres prac poszczególnych profesji prawnych, a także ich prawa i obowiązki oraz liczne restrykcje.
Gdzie szukać firm świadczących usługi prawnicze?
W Polsce reklamowanie firm zajmujących się doradztwem prawnym jest w dużej mierze nielegalne. Może to być absurdalne, ale tak uregulowała to Naczelna Rada Adwokacka pod koniec lat dziewięćdziesiątych i od tamtej pory nic się nie zmieniło. Usługi prawnicze nie mogą być reklamowane bezpośrednio, co pozostawia jednak kilka furtek dla kancelarii. Zabronione są reklamy w mediach, takich jak gazety, radio, telewizja, a dzisiaj także Internet. Taki stan rzeczy dość mocno utrudnia prawnikom dotarcie do grup, które są potencjalnie zainteresowane ich usługami, a klientom, znalezienie lokalnej firmy, która świadczy usługi prawnicze w określonym zakresie. Jako że prawo nie do końca przystaje do dzisiejszych czasów to zarówno klienci, jak i prawnicy mogą nawzajem szukać wspólnej płaszczyzny komunikacji. Mogą to być na przykład portale społecznościowe. O nich ustawa nic nie mówi, choć jeśli prawnik nie chce mieć problemów, to nie powinien zamieszczać bezpośredniej oferty handlowej i zachęcać do skorzystania ze swoich usług. Nie trzeba jednak tego robić, aby potencjalny klient zorientował się, czym właściciel profilu się zajmuje, a także znalazł bezpośredni kontakt do danej firmy. Posiadanie strony internetowej, która będzie zawierała ogólny opis działalności oraz dane kontaktowe również jest legalne, co sprawia, że media społecznościowe w połączeniu z taką stroną są najlepszą formą reklamy.
Oczywiście klient musi zadać sobie trochę trudu, aby znaleźć stronę takiej kancelarii, zwłaszcza gdy szuka wyspecjalizowanego w konkretnej kwestii prawnika, a do tego zależy mu na tym, aby był to specjalista z jego okolicy. Jednak w tym z pewnością pomogą wyszukiwarki internetowe, które jak najbardziej indeksują teksty zawarte na stronach z usługami prawnymi, a także na profilach społecznościowych. Wielu prawników, aby dotrzeć do potencjalnych klientów przez wyszukiwarki, prowadzi blogi, które mogą być również źródłem informacji o tym, gdzie szukać porad prawnych. Naturalną dedukcją jest to, że nie warto korzystać z usług prawników, którzy otwarcie reklamują swoje usługi, gdyż jeśli od razu widać, że nie przestrzegają zasad narzuconych przez Naczelną Radę Adwokacką, to istnieje duża szansa, że nie będą rzetelnie pełnić powierzonych im obowiązków.
Sprawdź również:
- adwokat Gdańsk https://klimkowski-kancelaria.pl/237/prawnik-gdansk
- prawnik rozwód Toruń https://klimkowski-kancelaria.pl/247/rozwody-torun
- prawo rodzinne Gdańsk https://klimkowski-kancelaria.pl/227/prawo-rodzinne-gdansk
Jak zostaje się prawnikiem i czy każdy ma takie same kompetencje?
Takie obostrzenia są związane z faktem, że zawody związane z usługami prawniczymi uznawane są za zawody, które z definicji wymagają dużego zaufania. Samo zostanie adwokatem, radcą prawną lub przedstawicielem innego zawodu związanego z prawem jest bardzo trudne. Nie wystarczy ukończyć studiów, gdyż trzeba jeszcze po nich zrobić aplikację. Oznacza to trudny i żmudny staż, który może trwać nawet kilka lat. Dopiero wtedy, po spełnieniu wszystkich wymagań można zacząć świadczyć usługi prawnicze. Warto o tym pamiętać szukając tego typu usług, aby nie dać się oszukać komuś, kto próbuje wykonywać swoja pracę, nie mając do tego odpowiednich uprawnień.
Rozpoznanie rzetelnej kancelarii prawniczej
Szukając specjalisty, który będzie w stanie rozwiązać konkretny problem, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim liczy się tutaj indywidualne podejście do klienta i rozpatrzenie każdej sprawy z osobna. Jest to niezwykle ważne, gdyż o ile litera prawa jest jednolita dla każdego, to jej interpretacja w konkretnej sytuacji może być bardzo różna. Dlatego też należy zatrudniać profesjonalnych adwokatów lub radców prawnych. Oczywiście można samemu sprawdzać przepisy, gdyż są one ogólnie dostępne, jednak dopiero profesjonalista będzie stanie je poprawnie zinterpretować oraz umiejscowić w kontekście danej sprawy. Z tej dedukcji wynika, że wykształcenie jest w tym zawodzie bardzo ważne, jednak równie ważne jest doświadczenie. Dlatego optymalnie jest korzystać z usług prawniczych dużych kancelarii, w których pracują całe zespoły prawników, którzy mogą wymieniać się doświadczeniem, a ich praca jest nadzorowana przez jeszcze bardziej doświadczonych i obytych z praktyką adwokacką przełożonych. To daje rękojmie rzetelności oraz skutecznego rozwiązania każdej sprawny.
Specjalizacja prawnicza
Ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, jest to, aby kancelaria specjalizowała się w określonym zagadnieniu. Działów prawa jest bardzo dużo i nie sposób być specjalistą od każdego z nich. Dlatego też poza znajomością ogólnych przepisów prawa z każdej dziedziny, dobry specjalista powinien także wyspecjalizować się w jednej z dziedzin i to w jej zakresie świadczyć usługi dla swoich klientów.