Aktualizacja odbyła się 11 maja 2021
Ukończenie szkoły średniej to zwykle dopiero początek dalszej edukacji, jaką są studia wyższe. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się studiować i uzyskać w przyszłości tytuł licencjata lub magistra. Najbardziej stresującym i kluczowym momentem życia staje się wybór właściwego kierunku tak, aby był on jednocześnie zgodny z zainteresowaniami oraz przekładał się na pewną pracę i dobre zarobki w przyszłości.
Pierwszym co powinniśmy wziąć pod uwagę rozważając właściwy dla siebie kierunek jest to, co nas właściwie interesuje. Nie chcemy przecież spędzić kilku lat na nauce przedmiotów, które nas nudzą. Takie studia nie tylko nas nie rozwiną, ale będą zupełną stratą czasu oraz męczarnią. Pojawi się stres, ponieważ będziemy mieć trudności z nauczeniem się rzeczy, które wydają się nam mało interesujące i zbędne.
Trzeba pamiętać, że różne kierunki studiów oznaczają zupełnie inny rodzaj pracy w przyszłości. Dlatego warto się zastanowić, jaki rodzaj pracy jest dla nas najlepszy i najmniej uciążliwy. Czy lubimy pracę za biurkiem, czy raczej taką, która wymaga więcej aktywności? Czy chcemy pracować w pomieszczeniach, czy w plenerze? Albo czy lubimy rozmawiać z ludźmi, spędzać z nimi czas w pracy, czy może interesuje nas praca samodzielna? Wszystkie te pytania warto sobie postawić jeszcze przed wyborem kierunku, ponieważ studia trwają jedynie kilka lat, a praca zwykle kilkadziesiąt i to ją powinniśmy w przyszłości polubić.
Współcześnie bardzo ważne jest również to, ile po danym kierunku studiów można zarobić. Rozważając to należy pamiętać, że większość studiów nie gwarantuje nam pewnego zatrudnienia w przyszłości. To od nas zależy, na ile rozwiniemy nasze umiejętności w czasie studiowania, i co później będziemy w stanie zaoferować pracodawcom. Od naszego zaangażowania i wkładu pracy będzie zależeć to, jaką pracę znajdziemy, a także, na jakie zarobki będziemy mogli liczyć. W końcu nawet po najbardziej prestiżowym kierunku można mieć trudność ze znalezieniem pracy, jeśli nie będziemy potrafili wykazać się konkretnymi umiejętnościami. A po innym, mniej prestiżowym, możemy liczyć na świetną, rozwijającą karierę, jeśli tylko pokażemy, że to właśnie my nadajemy się do tego zawodu.