Aktualizacja odbyła się 22 marca 2023
Alkoholizm to choroba duszy i ciała, dotyka zatem zarówno psychikę, jak i fizjologię. Leczenie uzależnień od alkoholu jest długotrwałym procesem, które wymaga wsparcia z zewnątrz i wewnętrznej motywacji. Długotrwałe spożywanie alkoholu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Czy istnieją zatem skuteczne metody leczenia alkoholizmu w domu?
Czy można leczyć alkoholizm w domu?
Przed takim dylematem stoi wiele osób. Co na to nauka? Po pierwsze, leczenie uzależnień alkoholowych należy rozpocząć od całkowitego odstawienia używek, co najczęściej oznacza detoks. Ważne, aby wykonywać go pod okiem specjalistów, którzy potrafią zaobserwować typowe objawy zespołu abstynenckiego. Należą do nich między innymi: nudności, wymioty, drgawki, halucynacje, poty. Ich duże nasilenie może poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.
Ważnym krokiem do rozpoczęcia leczenia, jest uświadomienie sobie problemu. To pierwszy, mały krok do sukcesu. Jednak długoterminowa ośrodek leczenia uzależnień od alkoholu może wzmagać motywację, gdy chwilo jej zabraknie. Decydując się na samodzielną walkę z nałogiem, pozbawiamy się takiej możliwości. W ośrodku dla uzależnionych od alkoholu pacjent uczy się radzić sobie z własnymi emocjami. Poznaje mechanizmy działania nałogu, a także przyczyny sięgnięcia po używki. Dodatkowo pacjent może liczyć na regularny, stały rytm dnia i zaplanowany proces leczenia. W domu prościej jest porzucić trzeźwienie i ponownie sięgnąć po kieliszek. Zwłaszcza, gdy uzależniony spożywał alkohol przez długi czas. Dla osób w zaawansowanym stadium choroby alkoholowej zalecany jest pobyt w ośrodku zamkniętym dla alkoholików. Często zdarza się jednak, że problemy z piciem wynikają z relacji interpersonalnych. W takich sytuacjach warto zmienić otoczenie na stałe lub przynajmniej w czasie leczenia. Pozostając w tym samym środowisku, szczególnie na początku drogi trzeźwienia, chory naraża się na szybki powrót do nałogu. Po zakończeniu terapii należy stosować się do ustalonych tam reguł, by nie wrócić do nałogu. Wciąż jednak otwarte pozostaje pytanie, czy możliwe jest leczenie alkoholizmu w domu? Trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź. Oczywistym jest jednak, że jest to trudniejsze niż leczenie w ośrodku zamkniętym. Podjęcie profesjonalnej terapii jest obecnie najlepszą metodę leczenia uzależnień. Przynosi również wyraźną poprawę kondycji fizycznej pacjenta. Przekłada się również na relacje z rodziną i przyjaciółmi. W związku z tym rekomenduje się wybór terapii.
Jak leczyć alkoholizm w domu?
Leczenie alkoholizmu w domu można rozpocząć po zakończeniu terapii stacjonarnej. W tym momencie pacjent powraca do domu po pobycie w ośrodku zamkniętym. Alternatywnie zaczyna w nim przebywać częściej, jeśli uczestniczył wyłącznie w terapii całodziennej. To najtrudniejszy etap leczenia. Pacjent musi samodzielnie zawalczyć o życie w trzeźwości. Jak wtedy postępować? Ważne jest odnalezienie pasji, zdobywanie nowych umiejętności, uprawianie sportu. W ramach wolnego czasu można też spędzać czas z rodziną lub znajomymi, zachowując jednak abstynencję.
Dobrze zorganizowany czas pozwala zapomnieć o alkoholu. Jednocześnie uświadomić sobie, że życie bez niego jest możliwe. Ważną rolę w tym procesie pełni sport. W trakcie jego uprawiania wyzwalają się endorfiny, które poprawiają samopoczucie. Wciąż jednak należy ćwiczyć motywację, asertywność, jak i inne umiejętności zdobyte w czasie terapii. To najlepszy czas, by wdrożyć je do swojego życia. Warto również zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Lepiej zrezygnować z substancji takich jak: kofeina czy cukier. Innym sposobem na podjęcie leczenia domowego jest uczęszczanie na spotkania grup wsparcia np. AA. Wskazane są po zakończeniu terapii. Spotkania pomagają utrzymać trzeźwość i odnaleźć się w nowej rzeczywistości. To doskonałe miejsce, by dzielić się sukcesami, ale również porażkami. To również przestrzeń wymiany doświadczeń, opowiadania o swoich emocjach, trudnościach i wątpliwościach.
Polecamy wszycie Esperalu w https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/
Dlaczego osoby uzależnione boją się podjąć terapii?
Nawet osoby, które są świadome swojego uzależnienia, mają wiele obaw przed podjęciem terapii. Jaka jest tego przyczyna? Może być ich wiele. Po pierwsze obawiają się ostracyzmu i krytyki społecznej. Alkoholizm jest wciąż bardzo stygmatyzujący, a wiele osób postrzega uzależnionych jako słabych. Chorzy obawiają się odtrącenia i niezrozumienia. Wstydzą się również swojego problemu i boją się odbioru najbliższego otoczenia. Wiele osób uzależnionych obawia się również samej terapii. Czasami jest to po prostu strach przed nieznanym lub koniecznością opowiadania o sobie: swoich lękach, trudnościach. Wciąż panuje również wiele stereotypów na temat leczenia uzależnień. Wiele osób uzależnionych jest przekonana o bezsensowności terapii i braku jej efektów. Myślą, że to tylko strata czasu. Najczęściej jednak chorzy nie podejmują się leczenia, ponieważ nie postrzegają swojego picia jako problem. Pozostają w strefie iluzji i odsuwają od siebie konieczność zmierzenia się z prawdą.
Odoklinika esperal Poznań |
Lęborska 47 |
60-431 Poznań |
515008059 |
www.odoklinika.pl |