Aktualizacja odbyła się 21 czerwca 2021
Wiele osób poszukuje coraz to nowych rozwiązań, aby móc podnieść swoje kompetencje w oczach potencjalnego pracodawcy. Otóż, jednym z takich rozwiązań jest przede wszystkim ukończenie kursu na wózki widłowe. Ciekawą informacją jest również to, że w przeciwieństwie jeszcze do lat poprzednich, w obecnej chwili zauważa się duże zainteresowanie takimi kursami także, jeżeli chodzi o kobiety. Nic więc dziwnego, że kursy na wózki widłowe zyskują z roku na rok coraz większą popularnością, ponieważ dzięki ukończeniu takiego kursu można zarobić o wiele więcej pieniędzy.
Ukończenie kursu na wózek widłowy, ale co dalej?
Każda osoba, która uczęszczała na kurs przygotowujący do uzyskania uprawnień na wózki widłowe musi przystąpić do egzaminu państwowego. Oznacza to nic innego, jak to, że samo uczęszczanie na kurs nie kwalifikuje kursanta do możliwości podjęcia pracy zarobkowej, w której prowadzenie wózków widłowych jest jednym z głównych obowiązków. Nawet nie ma jakiejkolwiek możliwości, aby jakiś pracodawca wyraził zgodę na prowadzenie wózków widłowych przez osobę nie dysponującą odpowiednimi uprawnieniami, ponieważ mogą mu grozić za to wysokie grzywny w tytułu naruszenia zasad BHP. Głównym celem uczęszczania na taki rodzaj kursu jest przede wszystkim zdobycie stosownych uprawnień, które będą upoważniały kursanta do kierowania różnego rodzaju pojazdami kwalifikujących się do wózków jezdniowych. W związku z tym należy przez to rozumieć nic innego, jak wózki widłowe elektryczne, wózki widłowe boczne, wózki widłowe spalinowe, jak również wózki widłowe wysokiego składowania.
Wózki widłowe elektryczne charakteryzują się przede wszystkim tym, że ich praca jest bardzo wzmożona, wózki te posiadają bardzo dynamiczny tryb jazdy, a także nie potrzeba zbyt dużych nakładów finansowych, aby móc je w należytym stanie utrzymać. Trzeba również zaznaczyć, iż ten typ wózków odznacza się też tym, że są bardzo ekonomiczne i łatwe w obsłudze.
Wózki widłowe boczne odznaczają się w szczególności tym, że są w stanie osiągnąć bardzo wysokie parametry odnoszące się do jakości oraz ilości wykonywanej pracy. Wózki widłowe boczne są to pojazdy, które potrafią przenosić różnego ciężaru załadunki nawet na wysokość kilku metrów. I są one jednym z najczęściej spotykanych typów wózków widłowych w halach produkcyjnych.
Wózki widłowe spalinowe są pojazdami, które charakteryzują się tym, że w swoim wyposażeniu posiadają bardzo nowoczesną technologię. Przez nowoczesną technologię zawartą w tych pojazdach należy rozumieć nic innego, jak przede wszystkim to, że ich silnik jest połączony z innowacyjnym oprogramowaniem systemowym. Zużywają one bardzo małą ilość paliwa, więc są przy tym także bardzo energooszczędne. A oprócz tego są one jeszcze wózkami, które posiadają bardzo niskie wartości emisji.
Wózki widłowe spalinowe są tym typem wózków widłowych, które charakteryzują się tym, że są przeznaczone wyłącznie do prac, które znajdują się na zewnątrz. Nie są więc one przeznaczone do wykonywania prac w halach produkcyjnych, lecz na otwartym terenie. Należy również zaznaczyć, iż ten typ wózków odznacza się również tym, że są bardzo wydajne, a przy tym bardzo łatwe i tanie w utrzymaniu.
Czy uczęszczając na kurs wózków widłowych w Polsce, ukończenie kursu jest uznawane również za granicą?
Osoba, która decyduje się na ukończenie kursu na wózki widłowe w Polsce dostaje odpowiedni certyfikat, który będzie potwierdzał zdanie egzaminu państwowego. Certyfikat taki może być w razie potrzeby napisany również w języku angielskim na życzenie danego kursanta. Wobec tego, osoba uczęszczająca na kurs na wózki widłowe w Polsce bez problemu może znaleźć także zatrudnienie za granicą. Tym bardziej, że na całym świecie obsługiwanie wózków widłowych wygląda w taki sam sposób, podobnie jest z rodzajami takich maszyn. Nie ma więc znaczenia, gdzie do takiego kursu przystąpimy. Tak samo, jeżeli ukończymy kurs na wózki widłowe za granicą to bez problemu będziemy mieli możliwość uzyskania pracy na terytorium naszego kraju.
Ważność kursu na wózki widłowe
Osoby, które kończyły taki kurs na wózki widłowe przed upłynięciem 1 stycznia 2019 roku mają ważność takiego dokumentu mają przez okres 5 lat i po upływie tego terminu są zobowiązane do odnowienia uprawnień. Z kolei o wiele łatwiej mają osoby, które kurs taki kończyły po 1 lipca 2019 roku, bowiem ich uprawnienia są bezterminowe i nie muszą ich odnawiać po zakończeniu 5-letniego okresu.
Co należy zaliczyć do niezbędnych wymagań, aby móc przystąpić do kursu na wózki widłowe?
Otóż, do niezbędnych wymagań, aby móc przystąpić do kursu na wózki widłowe należy zaliczyć przede wszystkim to, że osoba taka powinna mieć ukończone 18 lat w chwili dokonywania zapisu na kurs, powinna być osobą, która ukończyła co najmniej szkołę podstawową, jak również powinna być to osoba, która w stosunku, do której nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych odnośnie kierowania takim wózkiem widłowym. Dlatego każda osoba przed rozpoczęciem szkolenia jest zobowiązana takie badania wykonać i dostarczyć placówce, w której zamierza się szkolić.