Aktualizacja odbyła się 26 listopada 2022
Gładź szpachlowa stanowi materiał budowlany, który pomaga przygotować ściany bądź sufity do nałożenia na nie farby. Celem tej substancji jest wyrównanie powierzchni. Jednocześnie zwiększona jest chłonność tej warstwy. Gładzie gipsowe stanowią alternatywę dla tynków cementowo-wapiennych. Od razu warto wspomnieć, że nie możemy stosować gładzi gipsowych bez wcześniejszego zagruntowania ściany. Jest to trochę inna wersja niż gładzie gipsowe, które z kolei nie prowadzą do uzyskania tak równej powierzchni. Jednocześnie dzięki nim możemy uzyskać bardzo cienką warstwę, co stanowi dodatkową zaletę. Gładź na tynki gipsowe to estetyczne wykończenie powierzchni przed rozpoczęciem ostatniego etapu wykończenia. Na samym końcu szlifujemy pozostałości substancji, aby uzyskać fakturę, która będzie dla nas zadowalająca. Wyróżniamy sypką gładź gipsową oraz gotowy materiał, który można od razu nanosić na warstwy budowlane. Ze względu na substancję, która stanowi spoiwo, wyróżniamy przede wszystkim gładzie gipsowe, polimerowe oraz wapienne.
W jaki sposób dobrać gładź?
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że zastosowanie gładzi szpachlowej wymaga odpowiedniego przygotowania. Osoba, która nie ma dużego doświadczenia z pracami budowlanymi, również jest w stanie podołać temu wyzwaniu. W późniejszej części artykułu zostaną przedstawione porady, które pozwolą ułatwić to zadanie. Skompletowanie odpowiednich narzędzi, nabycie odpowiedniej wiedzy, przygotowanie pomieszczenia przed rozpoczęciem prac, sama technika wykonania to wszystko aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę. Bardzo ważne jest uzyskanie optymalnej konsystencji gładzi gipsowej i to będzie głównym tematem tego artykułu.
Sypka gładź gipsowa – jaka konsystencja zapewni optymalne warunki?
Sypka gładź gipsowa jest trudniejsza do zastosowania właśnie przez problem z uzyskaniem odpowiedniej konsystencji. Wymaga to dużego doświadczenia, gdyż najlepiej jeśli wiemy, do czego dążymy. Najlepiej kierować się zaleceniami producenta gładzi sypkich. Etykiety zawierają całą instrukcję, w jaki sposób wykorzystać dany materiał. Na etapie dążenia do optymalnej konsystencji popełniana jest duża ilość błędów. Pojawiają się problemy takie jak konieczność dodatkowego rozrabiania materiału w partiach. Zbyt duża ilość gotowego produktu może doprowadzić do wytracenia jego właściwości oraz doprowadzić do jego zniszczenia. Ponadto niejednokrotnie brudne szpachelki i pozostałości po poprzednich partiach utrudniają uzyskanie optymalnej konsystencji. W jaki sposób rozrobić sypką gładź gipsową, żeby wydobyć z niej pełnię potencjału? Nie powinna ona spływać po ścianie, a jednocześnie nie powinniśmy mieć problemów z rozprowadzaniem substancji.Najbardziej obrazowe jest porównanie uzyskanej konsystencji do masła w temperaturze pokojowej. Oczywiście producent gładzi sypkich podaje dokładne wskazówki, w jaki sposób uzyskać odpowiednią substancję. Najczęściej 1 kg substancji powinniśmy rozrobić z 0,4 lub 0,45 l wody. Oprócz uzyskania odpowiedniej konsystencji ważne jest również dokładne wymieszanie ze sobą tych dwóch czynników. W ten sposób unikniemy pozostawiania na ścianie lub suficie grudek, których wolelibyśmy uniknąć. Mówiąc w skrócie, powinniśmy zadbać o posługiwanie się czystymi narzędziami. Kwesta uzyskania odpowiedniej substancji wymaga zastosowania pewnych zasad, ale najważniejsze jest dostosowanie się do założeń producentów. Nie powinniśmy się kierować takimi kwestiami jak to, że dodanie większej ilości wody spowoduje dłuższy czas schnięcia substancji. Najważniejsze jest poprawne wykonanie wszystkich prac. Przede wszystkim sprawi to, że warstwa będzie służyła przez długi czas bez ponownego wykonywania remontu.
Gotowa gładź gipsowa, czyli łatwy sposób na uzyskanie odpowiedniej konsystencji
W przypadku gotowych gładzi gipsowych kwestia uzyskania odpowiedniej substancji jest znacznie łatwiejsza niż w przypadku jej suchego odpowiednika. Tak naprawdę wystarczy tylko otworzyć puszkę z materiałem, żeby mieć do czynienia z optymalną strukturą gładzi. Jest to rozwiązanie, które jest polecane dla osób, które mają mniejsze doświadczenie z pracami budowlanymi. Z punktu osoby doświadczonej dobór gładzi może nie mieć zastosowania. Warto jednak zwiększać swoje szanse na odniesienie sukcesu. Przede wszystkim gotowa gładź gipsowa zwykle jest jednak przeznaczona do trochę innych okoliczności. Jest ona zalecana do nowoczesnego budownictwa, gdzie wystarczające jest nałożenie niewielkiej ilości substancji.
Konsystencja jako ważna część osiągnięcia sukcesu
Warto pamiętać jak istotną kwestią jest konsystencja gładzi gipsowej. Dla osób doświadczonych nie jest specjalnie istotne, którą z wersji wybiorą. Początkujący powinni zdecydować się na gotowe substancje, które od początku będę mieć optymalną konsystencję. Ważne, żeby materiał nadawał się do wygodnego rozprowadzania go po powierzchniach za pomocą pacy oraz szpachelek. W przypadku gładzi polimerowej można również stosować nakładanie wałkiem. Oczywiście jest to tylko jeden z elementów i nie gwarantuje on od razu odniesienia sukcesu.