Aktualizacja odbyła się 10 czerwca 2021
Domy szkieletowe możemy zbudować praktycznie o każdej porze roku. Poza przygotowaniem fundamentów, nie wymagają one zbyt wielu robót „mokrych”. Dzięki temu budowa domów szkieletowych jest również dużo szybsza, niż w przypadku domów murowanych. Te zalety sprawiają, że domy szkieletowe cieszą się rosnącą popularnością, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę najnowsze osiągnięcia technologiczne, które pozwalają na bardzo dobrą izolacje cieplną i przez to znaczną oszczędność energii.
Jednak, tak jak w przypadku każdej konstrukcji drewnianej, domy szkieletowe mają również swoje wymagania. Przede wszystkim kluczowy jest precyzyjny montaż i duża wiedza w kwestii dobrania najlepszych rozwiązań, które pozwolą maksymalnie korzystać z zalet tej technologii. Z tego względu znalezienie odpowiednich fachowców nie jest łatwym zadaniem.
Domy szkieletowe – jakie drewno wybrać?
Drewno to najważniejszy materiał, dlatego też nie możemy pozwolić, aby było złej jakości. W przypadku budowy domu szkieletowego, najlepszym wyborem jest drewno sosnowe (klasa K27). Drewno powinno mieć odpowiednie certyfikaty, a jego obróbka powinna wyeliminować pęknięcia, sęki czy inne nierówności, które mogą zmniejszyć jego wytrzymałość. Drewno powinno być suszone komorowo w temperaturze nie mniejszej niż 60 stopni. W tej temperaturze giną wszelkie szkodniki, larwy, pleśń oraz grzyby. Drzewo powinno być strugane z czterech stron i wygładzone, co stanowi bardzo dobrą ochronę przed ogniem oraz przedostaniem się do niego innych owadów. Sam stopień wilgotności drewna nie powinien przekraczać 18% (jeśli drewno posiada wyższą wilgotność, może to powodować pęknięcia i powstawanie szpar, ponieważ drewno będzie dłużej „osiadać”).
Domy szkieletowe – ściany nośne i działowe
W domu szkieletowym ściany nośne opierają się na systemie słupów, które utrzymują się na poziomych belkach (podwalinach), które są połączone z fundamentem. Słupy zwyczajowo rozkłada się w odległości 40 lub 60 cm.
Pomiędzy słupami umieszcza się materiały izolacyjne, których zadaniem jest ochrona konstrukcji przez wilgocią, zimnem oraz zmniejszenie hałasu. Typową izolacją stosowaną w domach szkieletowych są płyty z wełny mineralnej (opcjonalnie drzewnej). Dodatkową izolację może stanowić pianka poliuretanowa (ze względu na swoją elastyczność umieszczana jest najczęściej w ramach drzwi i okien). Na zewnątrz montuje się folię wiatroizolacyjną, a w środku ochrania się warstwę z wełny mineralnej, folią paroizolacyjną. Ostatnią warstwę stanowią wytrzymałe płyty kartonowo-gipsowe, wiórowe, włóknowo-cementowe albo gipsowo-włóknowe. Ściany od wewnątrz budynku mogą zostać wyposażone w podwójną warstwę płyt gipsowo-kartonowych, co stanowi lepszą ochronę przed ogniem. Czasem stosuje się płyty ognioochronne (są nieco droższe, więc najczęściej układa się je tylko w kuchni).
Ścianki działowe nie posiadają takiej ilości warstw. Najczęściej składają się z profili drewnianych oraz warstwy izolacyjnej, której głównym zadaniem jest wygłuszenie hałasów z innych pomieszczeń. Ścianki działowe okłada się płytami gipsowo-kartonowymi lub okładziną z drewna.
Domy szkieletowe – strop
Standardowo w domach szkieletowych strop posiada formę belkową. Na parterze również umieszcza się strop nad powierzchnią wentylowaną, aby zrobić miejsce na instalacje, głównie kanalizacyjną, która potrzebuje więcej miejsca.
Belki łączące słupy konstrukcyjne pełnią funkcje wieńca. Przestrzeń pomiędzy belkami wypełnia się wkładem z wełny mineralnej lub podobnej izolacji, która dobrze wycisza hałasy. Podkład pod posadzkę stanowią płyty wiórowe albo włóknowo-cemnetowe.
Dom szkieletowy – instalacja
Instalacja powinna być niewidoczna, dlatego też w domach szkieletowych prowadzi się ją w stropach oraz ściana, w warstwie izolacyjnej. Ze względu na to, że drewno jest wrażliwe na ogniem, dodatkowo zabezpiecza się kable przed pożarem warstwą izolacyjną.
Kable w domach szkieletowych są nieco dłuższe, ponieważ drewno jest materiałem elastycznym, który może się zmienić. Najczęściej w domach szkieletowych nie montuje się puszek, a jeśli już się pojawiają, to są zabezpieczane listwami izolacyjnymi.
Domy szkieletowe – akustyka
Wciąż żywy jest pogląd mówiący o tym, że w domach drewnianych jest głośno. Prawdą jest, ze drewno skrzypi, ale obecnie w domach szkieletowych łatwo jest sobie poradzić z taką niedogodnością. W miejscach szczególnie podatnych na przenoszenie drgań, takich jak ściany boczne, stropy czy podłogi, stosuje się specjalne gumowe uszczelki, podkładki kauczukowe lub filcowe. Ważnym pochłaniacze dźwięków jest również wełna mineralna montowana w ścianach i stropach. Nie służy ona jedynie jako izolacja cieplna, ale i akustyczna.
Domy szkieletowe – wykończenie
Jeśli chodzi o same prace wykończeniowe, to w tym przypadku mamy dużą swobodę. Możemy wykończyć dom tak, jak w przypadku domów murowanych – tynkiem, albo zdecydować się na deski elewacyjne albo płyty klinkierowe. Jeśli chcemy dodać budynkowi nieco drewnianego uroku, możemy wybrać pokrycie imitujące ściany domów z bali.