Aktualizacja odbyła się 5 stycznia 2022
Od mniej więcej kilku lat, możemy zauważyć, że w naszym kraju mamy coraz większą liczbę myjni samochodowych. W zdecydowanej większości są to myjnie bezobsługowe, oparte na technologii myjek ciśnieniowych. Tego typu działalność gospodarcza określana jest mianem biznesu pasywnego, ponieważ wymaga on wkładu własnego w dość sporym wymiarze, ale generuje dość spore zyski przy bardzo małych kosztach. Z tego powodu wiele osób chciałoby zainwestować w taki rodzaj działalności. Pytanie jednak jest takie, jak zdobyć dofinansowanie tego typu działalności gospodarczej. Za chwilę opowiemy sobie o tym, jakie najlepsze według wielu ekspertów są metody sfinansowania własnej myjni bezdotykowej.
Koszty
Na samym początku musimy powiedzieć sobie co nieco o kosztach. Inaczej kwestia pozyskiwania środków lub ewentualnego kredytu itp. będzie nieco oderwana od podstaw.
Myjnia samoobsługowa na sześć stanowisk powstanie za około pięćset tysięcy złotych. Mówimy tutaj o kompletnej myjni z posadzkami oraz urządzeniami. Możemy analogicznie wnioskować więc, że myjnia z trzema stanowiskami będzie kosztować dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych. W zasadzie możemy dowolnie obliczać sobie, ile będzie kosztować myjnia o konkretnej liczbie stanowisk. Koszt podany nie obejmuje kosztów zakupienia lub wydzierżawienia danej działki budowlanej oraz jej uzbrojenia w media, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jak widzimy, na start potrzebujemy dość sporo pieniędzy. Jak możemy się domyślać, nie każdy takie posiada. Zanim pójdziemy do banku po kredyt, dobrze jest dowiedzieć się, ile możemy uzyskać w ramach dotacji oraz jaka forma własności myjni jest dla nas najkorzystniejsza.
Jakie mamy metody dofinansowania?
Jako dofinansowanie możemy traktować wiele różnych rzeczy. Tak naprawdę możemy je podzielić na wiele kategorii. Dwie główne to są na pewno bezzwrotne lub zwrotne dotacje na preferencyjnych warunkach, jakie może nam zaoferować państwo lub Unia Europejska. Druga kategoria to dofinansowanie na zasadzie inwestycji w nasz interes, z opcją wykupu po jakimś czasie. Oczywiście definicja ta jest ogólna, ponieważ musi pomieścić w sobie wiele pojęć, takich jak franczyza, leasing, kredyt itp. Za chwilę omówimy najlepsze według wielu ekspertów z branży metody na pozyskanie dofinansowania własnego biznesu pasywnego, jakim jest myjnia samoobsługowa bezdotykowa. Oczywiście nie omówimy tutaj kwestii wzięcia kredytu, ponieważ jest to opcja dość oczywista, ale niekoniecznie najlepsza.
Franczyza
Najprostsza forma rozpoczęcia własnej działalności w branży myjni samochodowych to podpisanie umowy franczyzowej z dużą siecią myjni samochodowych. Ma to swoje istotne zalety. Przede wszystkim możemy w ramach umowy franczyzowej uzyskać dofinansowanie naszego interesu, a dodatkowo startujemy pod szyldem znanej marki. Może to na dzień dobry przyciągnąć sporo klientów. Dodatkowo franczyzodawca najprawdopodobniej podzieli się z nami swoją wiedzą odnośnie do kwestii prowadzenia biznesu. Są oczywiście również minusy. Dwa największe to oczywiście konieczność dzielenia się zyskami z franczyzodawcą, a drugim jest brak niezależności. Jako franczyzobiorca, musimy dostosować się do modelu biznesowego większego partnera, a w przypadku sporów lub kontroli, najczęściej stoimy na słabszej pozycji. Jest to jednak opcja do rozważenia, przez potencjalnego inwestora.
Leasing
Leasing do budowy myjni bezdotykowej jest to opcja dość ciekawa, ale przez wielu ludzi raczej niekoniecznie rozważana. Przede wszystkim mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w ogóle myjnię można wziąć w leasing. Tego typu rozwiązanie ma sporo zalet. Przede wszystkim oferta leasingu jest zazwyczaj korzystniejsza niż kwestia zwykłego kredytu. Dodatkowo leasing, a dokładniej jego koszty możemy sobie cały czas odliczać od przychodów firmy, więc podatki, jakie płacimy podczas trwania umowy leasingu, są śmiesznie niskie.
Dotacje unijne
Największe dotacje, jakie możemy dostać, zawsze będą pochodziły z Unii Europejskiej, a jeśli nie zawsze to na pewno jeszcze przez bardzo długi okres. Obecnie najbardziej perspektywiczne, jeśli idzie o kwestie finansowe, jest staranie się o dofinansowanie z programu „Kapitał ludzki”. Kwoty przyznawane w tym programie są oczywiście różne, ale maksymalna kwota to nawet czterdzieści tysięcy złotych, więc jest o co się starać. Jeśli chcemy starać się o tego typu dotację, to musimy spełnić pewne wytyczne. Przede wszystkim w roku poprzedzającym złożenie wniosku o dofinansowanie, nie możemy mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej. W domyśle bowiem program ten ma pomagać w zakładaniu własnych interesów.
Dotacje krajowe
Jeśli idzie o dotacje krajowe, to największe z tych łatwo dostępnych może nam zaoferować urząd pracy. Ogólnie rzecz ujmując, wniosek o dofinansowanie może złożyć każdy, kto jest w urzędzie pracy zarejestrowany jako osoba bezrobotna. Dofinansowanie w urzędzie pracy wynosi maksymalnie sześciokrotność średniej pensji w kraju. Dofinansowanie to zazwyczaj rośnie z czasem, ponieważ pensja średnia w kraju idzie systematycznie w górę. Obecnie wynosi takie dofinansowanie ok. dwudziestu tysięcy złotych.