Co to jest podologia i czym się zajmuje? 

Aktualizacja odbyła się 27 lipca 2020

Czym jest podologia – definicja

Podologia jest nauką o dolnych kończynach. Bada wszystkie narządy i tkanki, z których są one zbudowane.

Nauka podologii obejmuje zagadnienia takie jak : 

  • miologię – naukę o mięśniach,
  • osteologię – naukę o układzie kostnym,
  • ortopedię,
  • dermatologię – naukę o chorobach skóry, jak i jej przydatkach,
  • limfologię – naukę o układzie limfatycznym,
  • neurologię – naukę na temat układu nerwowego,
  • angiologię – naukę na temat układu limfatycznego i naczyniowego,
  • flebologię – naukę o żyłach. 

Podologia https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/konsultacja-podologiczna/ bada wzajemne powiązania między tymi działami nauki. A to wszystko ma jeden wspólny cel – właściwe funkcjonowanie kończyn dolnych. 

Kim jest podolog?

Podolog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem, jak i leczeniem zmian na skórze i na płytce paznokciowej na naszych stopach (niekiedy także na dłoniach). Zawód podologa w naszym kraju nie należy do zawodów medycznych, bowiem jest to dziedzina kosmetologii http://www.spondylus-podologia.pl/problemy-stopy/. Niemniej jednak zawód podologa jest wpisany do rejestru zawodów dopiero od 2015 r. Uznaje się go za zawód paramedyczny. 

Jak zdobyć uprawnienia podologa – studia, kursy podologiczne

W Polsce występuje niezwykle istotny problem z wyżej opisywaną profesją, bowiem większość podologów nazywa siebie tak niesłusznie. Brak regulacji prawnych co do wymagań ukończonych uczelni, stopnia ich ukończenia daje spore pole do działania wszystkim tym, którzy są chętni na natychmiastowe zwiększenie usług we własnych gabinetach podologicznych. Niestety większość z pośród podologów w naszym kraju ukończyła wyłącznie podstawowe kursy podologiczne, które trwały zaledwie kilka, bądź kilkanaście godzin. Jest to przyczyną coraz większego braku zaufania ze strony pacjenta co do pełnego profesjonalizmu tegoż zawodu http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/diagnostyka/badanie-abi/. Osoba wyspecjalizowana w podologii musi zmagać się niekiedy z obawami, niechęcią po nieudanych zabiegach, albo konsultacjach u przypadkowych osób. 

Pacjenci, którzy potrzebują pomocy w zakresie usług świadczonych przez podologa winni ze względu na swoje bezpieczeństwo, jak i bliskich osób dopytać, sprawdzić, jakiej osobie powierzą własne zdrowie

 Należy zwracać szczególną uwagę na to, że niewłaściwa diagnoza, brak antyseptyki i aseptyki, nieodpowiednio wykonany zabieg, nierozpoznanie, albo bagatelizowanie zmian może być przyczyną wielu komplikacji. Mogą one przejawiać się nie tylko na skórze, ale i w całym organizmie. Osoby, które ukończą kurs podologiczny, trwający nie dłużej, aniżeli kilkanaście dni nie będą posiadać tak dużej wiedzy, jak studenci kończący studia wyższe, gdzie wiedza przekazywana jest przez doświadczonych wykładowców, przynajmniej przez trzy kolejne lata. 

Niewątpliwie w naszym kraju, jak i w innych podolodzy mogą kształcić się na najwyznajw poziomie, zdobywając przy tym fachową wiedzę zarówno teoretyczną, jak i tę praktyczną na różnych płaszczyznach kończąc szkołę wyższą. Wyspecjalizowany podolog na pewno powinien ciągle się kształcić poprzez kongresy podologiczne, spotkania naukowe, czy też sympozja. W tym zawodzie aktualizowanie wiedzy jest niezwykle istotne. 

Jak rozpoznać dobrego podologa?

Podolog, który będzie świadomy własnego zawodu i odpowiedzialności jaka na nim spoczywa, diagnozuje i leczy pacjentów niezwykle wnikliwie. Specjalista przeprowadzi wiele wywiadów, czy konsultacji, aby w rezultacie szybko rozwiązać problemy skórne i obecne na płytce paznokciowej zmiany, po paru latach leczenia u pozostałych specjalistów medycznych. Plusem profesji podologa jest jej ściśle określony zakres działania. Podolog bowiem leczy stopyhttps://satin.pl/zabiegi-podologiczne/usuwanie-zmian-skornych/, ich skórę i przydatki. Wiedza w temacie kończyn dolnych jest czasami większa, aniżeli w profesjach medycznych, które zajmują się całym organizmem człowieka. Specjalista podolog jest zawodem docenianym przez różnych fachowców, w tym pielęgniarki i lekarzy. 

Podolog – czym się zajmuje i kim są jego pacjenci

Do podologa najczęściej zgłaszają się cukrzycy, osoby cierpiące z powodu wrastających paznokci, osoby starsze, czy też mające nagniotki i bolesne odciski. 

Poza tym osoby mające przewlekłe infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na pojawianie się zmian rogowych w obrębie płytek paznokciowych, czy też podeszwy stóp, ponieważ w wielu przypadkach są one wynikiem niewłaściwego ustawiania kończyn dolnych, obciążenia stóp w trakcie chodzenia, jak i innego rodzaju problemów dotyczących biochemiki kończyn dolnych. 

Problemy którymi zajmie się podolog

Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące problemy, z którymi zwykle zgłaszają się pacjenci do gabinetu podologa : 

  • Problemy w zakresie skóry naszych stóp : nadmierna potliwość, infekcje grzybicze, infekcje wirusowe, infekcje bakteryjne, pękające pięty, zrogowacenia (nagniotki, modzele, czy odciski), jak również wiele innych,
  • Problemy z płytką paznokcia, takie jak : infekcje grzybicze, infekcje bakteryjne, rekonstrukcja płytki paznokciowej, paznokcie rurkowate, paznokcie pogrubione, onycholiza – odklejanie się płytki paznokciowej, wrastające paznokcie, i tym podobne.