Aktualizacja odbyła się 27 lipca 2021
Po latach dominacji murowanych budynków coraz szybciej do łask wracają domy drewniane. Są one bardzo dobrze znane ludzkości, swój złoty czas miały w średniowieczu, gdzie drewno było najpopularniejszym materiałem budowlanym. Dziś ludzie na nowo odkrywają ich zalety, nowoczesne projekty zdobywają coraz większą popularność. Służą już nie tylko jako sezonowe budowle, gdzie można spędzić ciepłe lato a coraz częściej pełnią funkcję całorocznych domów. Warto zapoznać się z rodzajami dostępnych metod budowy i zaletami budowy drewnianych domów.
Rodzaje domów drewnianych
Inwestorzy oferujący budowę domów drewnianych wyróżniają trzy podstawowe rodzaje takich domów. Najpopularniejszym z nich są domy kananadyjskie https://domyhbe.pl/pl. Konstrukcja domu szkieletowego opiera się na szkielecie z belek opartym na fundamentach. Właśnie fundamenty są jedynym elementem do którego używa się zaprawy, pozostałe elementy wykonywane są na sucho. Znacznie to ułatwia sam proces budowy – można budować nawet zimą. Elementy domów szkieletowych łączone są za pomocą gwoździ i metalowych łączników. Za pomocą specjalnej warstwy izolacyjnej wykonanej z wełny mineralnej i folii paroizolacyjnej wypełniane są przestrzenie szkieletu. Zewnętrzna strona domu wypełniona jest produktem drewnopodobnym.
Jedną z największą korzyści oferowanych przez domy drewniane typu szkieletowe jest krótki czas budowy. Przy odpowiedniej organizacji pracy przez ekipę budowlaną, dom może powstać w 3-4 miesiące. To właśnie wybór odpowiedniej firmy jest kluczowy. Źle dopasowane elementy, niedociągnięcia czy też oszczędności na wykonaniu mogą mieć bardzo negatywny wpływ na energooszczędność domu. Dużo łatwiejsza jest również rozbudowa i modernizacja takich domów.
Kolejnym rodzajem są drewniane domy z bali. Konstrukcja takiego budynku składa się z drewnianych bali, o średnicy od 10 do 30 cm. Średnica bali ma duży wpływ na zastosowanie innych materiałów izolacyjnych, ponieważ drewno samo potrafi dobrze zatrzymać ciepło. Przy budowie domów drewnianych z bali stosuje się bele pełne pełne, klejone, izolowane oraz warstwowe. Korzystanie z bali przy budowie domu pozwala na duże modyfikacje bryły budynku, dzięki czemu łatwo można zbudować dom w stylu góralskim oraz dom nowoczesny.
Ostatnią metodą są domy ryglowe. Metoda ta była bardzo rozpowszechniona w średniowieczu. Polega na konstrukcji ciężkiego, drewnianego szkieletu opartego na dużej liczbie rygli – poziomych elementów drewnianych, które łączą słupy. Całość wzmocniona jest specjalnymi zastrzałami i podwalinami. Całość tworzy monumentalny wygląd budynku, charakterystyczny dla średniowiecznych budowli.
Zalety drewnianych domów
Drewniane domy mają wiele zalet. Podstawowym z nich jest materiał, z którego go wykonano. Drewno jako naturalny surowiec posiada kilka zdolności, których nie posiadają murowane domu. Zapewnia to korzystny mikroklimat w środku przez co posiadają opinię zdrowych i przyjaznych. Jednym z nich jest zdolność do samoregulacji wilgotności, co ma korzystny wpływ na izolację ciepła. Wielu ludzi decyduje się na drewniany dom ze względu na krótki czas budowy. Przy doświadczonej i odpowiednio zorganizowanej brygadzie, budowa domu może trwać około trzech miesięcy a dzięki temu, że nie jest używana mokra wylewka – dom można budować nawet zimą. Dzięki lekkiej konstrukcji domu drewnianego do minimum ograniczona jest wielkość fundamentów, znacznie wpływa to na całkowity koszt budowy domu kanadyjskiego https://domyhbe.pl/pl/oferta-domow. Domy drewniane cechuje również łatwość przebudowy i modernizacji już istniejących budynków. Łatwo przestawiać ścianki, naprawiać je czy też wymieniać instalacje. Odpowiednio zaizolowane ściany gwarantują dużą oszczędność ciepła i energii.
Jaki rodzaj drewna jest najlepszy przy budowie drewnianych domów
Kiedy podejmiemy już decyzję o budowie domu drewnianego, pozostaje jeszcze wybór drewna, z którego powstanie dom. Eksperci wskazują na cztery najpopularniejsze drzewa – Modrzew, Jodła, Świerk i Sosna. Od tego wyboru będzie zależała cena i jakość wykonania domu.
- Modrzew – Materiał doskonały do budowy domu, ale jednocześnie bardzo trudny materiał. Cechuje go duża odporność na wodę, dzięki czemu jest trwały, bez skłonności do pękania i paczenia się. Używa się go głównie do produkcji okien, drzwi oraz schodów. Drewno modrzewia jest żywiczne, dzięki czemu wytwarza piękny naturalny zapach.
- Jodła – to drewno wytrzymałe i sprężyste, ale często ulega pęknięciom. Jest nieodporna na wodę i szkodniki przez co podatna na zapleśnienie. Często stosowane jest jako bale konstrukcyjne, rzadziej jako element dekoracyjny.
- Świerk – drewno łatwe w obróbce, kruche, z niewielką podatnością na pękanie. Świerk jest trudny do impregnacji, ale łatwo się barwi, dzięki czemu często przeznaczane jest do budowy okładziny, podłogi oraz schodów.
- Sosna – ulubiony materiał cieśli, Sosna jest miękka i łatwa w obróbce. Wymaga dobrej impregnacji, ponieważ jest łatwo podatna na siniznę, przez co szybko ulega zagrzybieniu. To najtańszy i powszechnie stosowany materiał konstrukcyjny, używany także do budowy drzwi, okien oraz podłóg.
- budowa domów drewnianych https://domyhbe.pl/pl/realizacje/stuttgart-niemcy-obiekt-uslugowo-mieszkalny
- budowa domów z drewna Bydgoszcz https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-bydgoszcz
- domy z drewna oferta https://domyhbe.pl/pl/oferta-domow
- budowa domów drewnianych https://domyhbe.pl/pl/realizacje/dom-zabrze