Aktualizacja odbyła się 8 listopada 2022
Jak wytłumaczyć dziecku śmierć kota? Pociechy nierzadko wręcz błagają rodziców o to, by mogły mieć w domu lub mieszkaniu swoje zwierzątko. Niestety, czasami nasi przyjaciele umierają. Twoja córka miała kotka? Kompletnie nie wiesz, jak poradzić sobie z tą sytuacją? Dlaczego warto powiedzieć jej prawdę? Duże znaczenie ma tutaj też m.in. godny pochówek. Przeczytaj poniżej, co należy zatem dokładnie zrobić w tej sprawie.
Dlaczego nie powinno się kłamać?
Rodzice mają bardzo różne podejście do tego zagadnienia. Niektórzy są zdania, że należy oszczędzić dziecku cierpienia. W związku z tym dorośli nie mówią o śmierci. Inna sprawa jest taka, że są to trudne tematy. Nawet dla wielu dorosłych. Niekiedy rodzice nie wiedzą, jak w ogóle wytłumaczyć odejście kotka z tego świata. Wymyślają zatem rozmaite historyjki. Eksperci od psychologii zaznaczają, że nie jest to dobre rozwiązanie. Dlaczego? Warto tutaj przytoczyć kilka przykładów. Czasami rodzice informują pociechy, że kotek po prostu uciekł i w tym innym miejscu jest szczęśliwy. Ok, dziecko nie dowiaduje się o śmierci. Czy to jednak będzie dla niego taka ulga? Niekoniecznie. Pociechy bardzo często biorą to do siebie. Nierzadko obwiniają się o to, że kot poszedł sobie gdzie indziej. Jak widzisz, wcale nie jest to takie optymalne wyjście z sytuacji. Poza tym dzieci mają w dzisiejszych czasach dostęp do wielu źródeł informacji. Mogą np. sprawdzić ten aspekt w sieci. I dowiedzą się, że być może ich pupil wcale nie uciekł, a umarł. Wówczas poczują się oszukane przez najbliższe osoby. Dana sytuacja będzie dla nich generalnie… jeszcze bardziej traumatyczna. W końcu nie tylko chodzi tutaj o stratę czworonoga, ale również o brak szczerości ze strony rodziców. Nawet jeśli pociecha od razu nie dowie się o dokładnej przyczynie, to kiedyś dorośnie. Wówczas zacznie zdawać sobie sprawę z wielu rozmaitych kwestii, które były przed nią ukrywane. I znowu może pojawić się negatywne ukłucie w sercu dotyczące bycia oszukanym przez najbliższych. Prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw. A dzieciaki są często bardzo mocno przywiązane do swoich pupili. Nie można zatem oczekiwać, że pierwsze z brzegu wyjaśnienia wystarczą, a pociecha zaraz zapomni o swoim ulubionym kotku.
Podmiana zwierzaka to także kiepskie wyjście…
Niektórzy rodzice uciekają się do takich właśnie „sztuczek”. Jest to również stanowczo odradzane przez ekspertów od psychologii. Przede wszystkim nie można traktować własnych dzieci jako osoby, którym można wszystko wmówić. Nie prowadzi to do niczego dobrego. Warto zaś od samego początku pielęgnować odpowiednie relacje ze swoimi dzieciakami. Pociechy są zaś bardzo uważnymi obserwatorami. Jeśli dziecko przez ostatnie tygodnie spędzało ze swoim kotkiem wiele czasu, to najprawdopodobniej znało jego wygląd na wylot. Chodzi nawet o bardzo drobne szczegóły, takie jak niewielkie plamki za uszami, czy na brzuszku… Rodzice mogą spróbować kupić np. kolejne zwierzę, które będzie bardzo podobne. Ok, czasami może się to nawet udać. Dlaczego takie wyjście z tej sytuacji nie jest rekomendowane? Przede wszystkim trudno kupić takiego kota, który będzie idealnie taki sam. Tak jak wspominaliśmy, dzieciaki są zaś w stanie wyłapać nawet niewielkie detale. Potem poczują się zaś oszukane przez najbliższych. A to może rzutować na relacje także na innych płaszczyznach. Nawet jeśli „podstęp” się uda, to i tak dziecko kiedyś dorośnie i dowie się prawdy. W końcu nie jest tak, że koty są nieśmiertelne. I znowu pociecha może poczuć się bardzo oszukana przez osoby, które powinny być z nią przecież szczere…
Jak godnie pochować kotka?
Warto zatem powiedzieć prawdę. Eksperci zaznaczają, że dobrze byłoby już wcześniej przygotowywać dziecko na możliwość wystąpienia takiej sytuacji. Trzeba zatem delikatnie oswajać pociechy ze śmiercią, przemijaniem itp. Należy tłumaczyć, że taka jest właśnie kolej rzeczy itp. Dzięki temu dziecko potem o wiele lepiej przyjmie do wiadomości fakt, że np. ulubiony kotek zachorował i w wyniku tego odszedł z tego świata. Eksperci dodają, że dobrze byłoby też godnie pożegnać pupila. W ten sposób dziecko lepiej zniesie całą sytuację. Aktualnie można skorzystać np. z oferty krematoriów dla zwierząt. Takie podmioty nie tylko przyjeżdżają do konkretnej lecznicy weterynaryjnej i odbierają zwłoki. Potem są one właściwie przechowywane (w odpowiednich komorach chłodniczych) i przygotowywane. Do wyboru są kremacje indywidualne lub grupowe. Jeśli zależy Ci na urnie z prochami, to warto zdecydować się na ten pierwszy wariant. W razie czego ukochany kot może być także pochowany na specjalnym cmentarzu dla pupili. Takich miejsc jest coraz więcej na terenie naszego kraju. Warto zdecydować się na takie cmentarze, które są najbardziej dogodne pod kątem lokalizacji. Dzięki temu pociecha będzie mogła od czasu do czasu odwiedzać swojego zmarłego pupila. Jak jeszcze pomóc dziecku przejść przez ten trudny moment? Warto kupić odpowiednie pamiątki. Profesjonalne krematoria da zwierząt oferują nie tylko standardowe urny z prochami. Dodatkowo można zamówić specjalne napisy, czy epitafia.