Aktualizacja odbyła się 19 listopada 2021
Oznakowanie regałów w magazynie służy nie tylko lepszemu rozeznaniu się w rozlokowaniu towaru, ale przede wszystkim bezpieczeństwu pracujących tam ludzi. Obowiązkiem pracodawcy, który zatrudnia pracowników w powierzchniach magazynowych jest zapewnienia takiego oznakowania regałów, aby pracownik nie miał wątpliwości, że regały wytrzymają dany ciężar. Przepisy wymagają oznakowania regałów w zakresie dopuszczalnego obciążenia. Nie ma przepisów bhp, które określałyby, jak ma wyglądać oznaczenie regałów, ale istnieje pewien wypracowany katalog dobrych praktyk w tym zakresie.
Profilaktyka wypadków
Prawidłowe oznakowanie obciążenia regałów magazynowych jest ważną częścią profilaktyki z zakresu bezpieczeństwa pracy na terenach powierzchni magazynowych. Od pracodawcy wymaga się, aby chronił życie oraz zdrowie swoich pracowników i zapewnia bezpieczne warunki pracy. Bezwzględnym wymogiem w magazynie jest, aby masa składowanego towaru nie przekraczała dopuszczalnego obciążenia regału. Pracodawca odpowiada za przestrzeganie zasady, że masa całego składowanego towaru łącznie z ciężarem regałów nie może przekroczyć dopuszczalnej masy obciążenia podłóg i stropów. Oznakowanie obciążenia regałów magazynowych musi być czytelne i wywieszone w odpowiednim miejscu. Producenci regałów dokładnie określają dopuszczalne obciążenie i dołączają oznakowanie regału. Wystarczy je umieścić w widocznym miejscu i wymogi bezpiecznej pracy w magazynie zostaną spełnione. Oznakowanie obciążenia regałów magazynowych powinno być umieszczone już na etapie montowania regałów, zanim magazyn zacznie swoją pracę. Bez porozumienia z producentem treść tabliczek nie może być zmieniona
Regały starszego typu
Nie wszystkie magazyny są nowe. Magazyny mają swoje lata i stoją w nich wiekowe regały, które nie mają oznaczeń dotyczących obciążenia. W takiej sytuacji pracodawca musi dokładnie przejrzeć dokumentację otrzymaną przy zakupie, znaleźć informację o maksymalnym obciążeniu regału. Musi taką informację wywiesić, w taki sposób, aby była widoczna dla pracownika. Oznakowanie obciążenia regałów magazynowych nie może być podane z wraz innymi danymi regału, np.: rokiem produkcji. Jeżeli takiej informacji brakuje w dokumentach regału, pracodawca musi zlecić badania obciążenia regału albo wymienić regały.
Etykiety towarowe
W magazynie jest dużo towaru różnego typu. Ważne jest prawidłowe oznaczenie składowanych rzeczy, aby nikt nie pomylił towaru podczas wydawania. Odpowiednie oznakowanie regałów magazynowych poprawia organizację pracy w magazynie.
W oznakowaniu regałów magazynowych ważne jest, aby etykiety i szyldy były widoczne dla oka, a w przypadku etykiet z kodem kreskowym, aby można było odczytać kod skanerem. Elementy oznakowania regałów magazynowych powinny być trwałe i odporne na takie czynniki jak: uderzenia, czyszczenie, ściąganie. Oznakowanie musi być wymienialne w przypadku zmiany towaru w magazynie lub sklepie. Jako oznakowanie regałów magazynowych znakomicie sprawdzają się etykiety regałowe. Są uniwersalne, występują w wersji naklejkowej lub magnetycznej. Aby zabezpieczyć etykiety przed oderwaniem można użyć uchwytów na etykiety. Wykonane są z przeźroczystego PCV i są czytelne dla skanerów. W zależności od modelu mocuje się za pomocą dwustronnego paska klejącego, magnesu lub haczyków. W dużym magazynie sprawdzają się szyldy, które informują pracownika, jaki towar jest ułożony w danej części magazynu. Duże litery są widoczne z większej odległości. W magazynie przydadzą się także tablice z numeracją regałów.
Kary za nieprawidłowe oznakowanie regałów
W magazynie obowiązkowym oznakowaniem jest oznakowanie obciążenia regałów magazynowych. Za niespełnienie tego wymogu, Inspekcja Pracy może wydać decyzję o rygorze natychmiastowej wykonalności i zażądać uzupełnienia braku w oznaczeniach. Konieczne są regularne kontrole regałów i ich konserwacja. Regularne kontrole, np.: cotygodniowe lub comiesięczne umożliwiają szybkie wychwycenie uszkodzeń i naprawę tych elementów. Przy kontroli systemu składowania sprawdza się również czytelność wszystkich tabliczek informacyjnych.
Znakowanie regałów magazynowych ma dwa cele: zapewnienie bezpieczeństwa w magazynie i usprawnienie działania magazynu. Najważniejszą zasadą jest przestrzeganie wszystkich zaleceń producenta odnośnie obciążenia regałów, ich kontroli i wymiany uszkodzonych elementów. Przy regałach powinni pracować ludzie mający odpowiednie przeszkolenia. Bezpieczną pracę w magazynie zapewniają także regularne szkolenia pracowników i troska kierownictwa o przestrzeganie zasad BHP. Duże znaczenie dla bezpieczeństwa pracy w magazynie mają takie czynniki jak: oświetlenie i odpowiednie ogrzewanie powierzchni magazynowych oraz wentylacja pomieszczenia. Oprócz regałów w magazynie trzeba oznakować takie miejsca jak: miejsca załadunku i rozładunku, miejsca paletowe i ciągi komunikacyjne. Nie ma ważniejszej wartości niż bezpieczeństwo pracujących w magazynie ludzi i powierzonego towaru przeznaczonego do dalszej sprzedaży.