Aktualizacja odbyła się 26 maja 2021
Hazard to wbrew pozorom bardzo powszechny problem. Dotyka on zarówno ludzi młodych, jak i starszych. Z uzależnieniem od hazardu borykają się zarówno osoby majętne, jak i te, które posiadają nieco mniejsze zasoby finansowe. Osoby zmagające się z problemem uzależnienia powinny bezzwłocznie udać się na odwyk hazardowy. Im szybciej rozpoczniemy walkę z uzależnieniem, tym lepszymi efektami będziemy mogli się cieszyć. Należy jednak mieć świadomość tego, że leczenie uzależnień od hazardu łatwe nie jest. Wskazana będzie cierpliwość oraz rzecz jasna wsparcie osób najbliższych. Trzeba także pamiętać o tym, że uzależnienia lubią powracać. Im bardziej zaangażujemy się jednak w walkę z uzależnieniem, tym mniejsze prawdopodobieństwo nawrotu.
Po czym poznać, że mamy problem z hazardem?
Jak już zaznaczono na wstępie, uzależnienie od hazardu to problem bardzo powszechny. Walka z nim może przybrać różną formę. Najpierw trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że mamy problem. Wbrew pozorom nie jest to tak proste jak mogłoby się wydawać. Jeżeli jednak coraz częściej zaglądamy do kasyna lub poświęcamy cały swój czas na udział w różnego rodzaju loteriach, mogą to być objawy uzależnienia. Im dłużej trwa uzależnienie, tym poważniejsze mogą być jego objawy. Bardzo niebezpiecznym objawem jest wydawanie wszystkich swoich pieniędzy na różnego rodzaju gry hazardowe. Osoby uzależnione mogą reagować złością czy nawet agresją na próby zwrócenia im uwagi na problem. Ponadto, bardzo wiele osób uzależnionych nie jest w stanie wypełniać powierzonych im obowiązków. Mowa tu zarówno o obowiązkach domowych, jak i o obowiązkach służbowych. Niestety, niektórzy ludzie tracą przez hazard swoją pracę. Jeżeli zauważymy u siebie lub u swoich bliskich objawy mogące świadczyć o hazardzie, zacznijmy walczyć z tym problemem. W przeciwnym bowiem razie możemy do końca życia borykać się z tą trudnością.
Jak leczyć hazard ambulatoryjnie?
Odwyk od hazardu jest bez wątpienia potrzebny do pokonania uzależnienia. Nie trzeba jednak koniecznie decydować się na walkę z uzależnieniem w ramach ośrodka zamkniętego. Równie dobrze możemy zdecydować się na leczenie ambulatoryjne. Polecany będzie kontakt z lekarzem psychiatrą oraz z psychoterapeutą. Najlepiej byłoby, gdyby psychoterapeuta był jednocześnie psychologiem i specjalizował się w terapii uzależnień.
Niezbędną nam pomoc możemy uzyskać w poradni leczenia uzależnień. Warto więc sprawdzić, czy w miejscu naszego zamieszkania funkcjonują w ogóle takie poradnie. Jeżeli tak, dobrze byłoby skorzystać z pomocy, którą oferują. Zawsze można także udać się do specjalistów prywatnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że leczenie hazardu łatwe nie jest. Spotkania z psychoterapeutą oraz z lekarzem psychiatrą powinny być regularne. Najlepiej, jeżeli psychoterapia będzie odbywała się raz w tygodniu. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak częstsze uczęszczanie na psychoterapię. Warto słuchać wskazówek i zaleceń swojego terapeuty. Bardzo pomocne mogą okazać się także spotkania grupy wsparcia. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także znalezienie sobie jakiegoś hobby, które odwróci naszą uwagę od uzależnienia.
A może ośrodek zamknięty?
W wielu przypadkach wystarcza leczenie ambulatoryjne. W niektórych przypadkach konieczny może jednak okazać się pobyt w ośrodku zamkniętym. Ośrodek leczenia hazardu może być prywatny lub państwowy. Jeżeli nie mamy środków na pokrycie pobytu w ośrodku państwowym, najlepszym rozwiązaniem będzie pobyt w ośrodku państwowym. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że państwowy ośrodek leczenia uzależnień od hazardu może być przepełniony. Wówczas znalezienie w nim miejsca może być problematyczne. Pobyt w ośrodku prywatnym uchodzi za zdecydowanie bardziej komfortowy. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień od hazardu to miejsce, w którym można liczyć również na dość dobre warunki żywieniowe. Zanim jednak udamy się na terapię do ośrodka zamkniętego, dowiedzmy się jak ona w ogóle przebiega. Otóż okazuje się, że terapia w ośrodku zamkniętym jest złożona. Pacjenci mogą skorzystać z fachowej pomocy lekarzy psychiatrów, a także ze wsparcia psychologów i psychoterapeutów. Nie należy zapominać także o tym, iż w ramach pobytu organizowana jest terapia grupowa. Podczas tego rodzaju terapii pacjenci mają możliwość wymiany doświadczeń z innymi uzależnionymi. Ponadto, w trakcie pobytu można będzie wziąć udział w terapii zajęciowej.
Zajęcie myśli czymś innym niż uzależnienie bardzo pomaga. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po wyjściu z ośrodka konieczne jest zazwyczaj kontynuowanie psychoterapii. W przeciwnym razie problem związany z uzależnieniem może powrócić. Wskazane będzie również wsparcie najbliższych osób. Warto byłoby także uzbroić się w cierpliwość. Rezultaty wynikające z leczenia pojawią się dopiero po jakimś czasie. U niektórych będzie to kilka miesięcy, a u innych może to być nawet kilka lat. Ponadto, uzależnienie u wielu osób powraca. Aby zminimalizować ryzyko powrotu problemu, warto do końca życia powstrzymać się od jakichkolwiek gier hazardowych.