Aktualizacja odbyła się 14 listopada 2022
Ozonowanie pomieszczeń to procedura, która polega na niwelowaniu niepożądanych bakterii, zapachów, pleśni, alergenów, grzybów oraz innych drobnoustrojów. Metoda jest w pełni skuteczna, bezpieczna i ekologiczna. Może być stosowana w celach odświeżania i oczyszczania pomieszczeń, powierzchni, a także samochodów.
Czym jest ozon?
Ozon to gaz, który jest silnie utleniający. Jego właściwości są znane od wielu lat, ale w Polsce dopiero zaczyna zdobywać popularność. Zastosowanie dużej dawki ozonu powoduje pełny rozkład komórki bakteryjnej, ponieważ wykazuje silne właściwości utleniające. Takie właściwości sprawiają, że opracowano technologię, która umożliwia usunięcie z powietrza mikroorganizmy zagrażające zdrowiu ludzi, zwłaszcza dzieci i alergików. Ma jednak znacznie szersze zastosowanie. Stosowany jest również w przemyśle spożywczym do niwelowania niepożądanych bakteriologicznie związków chemicznych, zanieczyszczeń chemicznych czy nieprzyjemnych zapachów.
Jakie są właściwości ozonu?
Ozon wykazuje szereg ważnych właściwości. Przede wszystkim warto wiedzieć, że im wyższa temperatura, tym ozon szybciej się rozpada. Jego rozpad polega na rozbijaniu się na cząsteczki tlenu, który znajduje się w powietrzu. Ozon rozpada się przez około 20 minut i jest cięższy od powietrza. Wykazuje silniejsze właściwości dezynfekujące niż chlor. Podczas stosowania metody należy zachować szczególną ostrożność. Wybierając niewłaściwą metodę, można odbarwić tapicerkę, skórę, welur albo spowodować uszkodzenia elektroniki. Dzieje się tak ze względu na jego silne działanie.
Jak przebiega ozonowanie?
Ozonator pobiera z powietrza tlen, który następnie przekształca w ozon. Cząsteczki ozonu wprowadzane są z powrotem do pomieszczenia. Rozpadają się na atomy tlenu. Jedna z nich przyłącza się do zabrudzeń, drobnoustrojów i innych związków, ponieważ ozon jest silnie reaktywny. Aby generator działał poprawnie, powinien znajdować się wyżej, wtedy ozon będzie opadał wolniej niż powietrze. Ozonowanie mieszkań wykorzystywane jest do usuwania nieprzyjemnych zapachów, dezynfekcji. Należy jednak przestrzegać środków ostrożności, które przeciwdziałają zatruciu organizmu. Wysokie stężenie ozonu jest niebezpieczne dla organizmów żywych. Z tego powodu ozonowanie biur czy domów, warto powierzyć profesjonalistom, którzy przestrzegają zasad bezpieczeństwa.
Ile czasu trwa ozonowanie?
Długość ozonowania może być różna. Najczęściej generator pracuje przez kilka godzin. Na długość tej pracy ma wpływ kilka czynników. Pierwszym z nich jest metraż obiektu, którego dotyczy ozonowanie. Drugim wydajność ozonatora. W skrócie ozon musi rozpuścić się w powietrzu, dlatego cała procedura potrzebuje czasu. Cząsteczki tlenu przemieszczają się w powietrzu i mają zdolność przenikania do trudno dostępnych miejsc. Po zakończonej pracy, należy wyłączyć generator i dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Jeśli nie jest to możliwe, należy niezwłocznie opuścić pomieszczenie i powrócić za około pół godziny. W tym czasie ozon ulegnie naturalnemu rozpadowi. W obu przypadkach należy dokonać pomiaru poziomu gazu. Dopiero wtedy można zakończyć procedurę i ponownie użytkować pomieszczenie. Dzięki temu można uniknąć toksycznego zatrucia czy zniszczenia przedmiotów i wyposażenia. Co więcej, przez kilka dni w powietrzu utrzymuje się charakterystyczny zapach jak po burzy. Nie jest jednak groźny dla zdrowia.
Czy ozonowanie należy powtarzać?
Wiele osób zastanawia się czy jednorazowe ozonowanie pomieszczenia wystarczy. To zależy. W przypadku odświeżenia pomieszczenia po remoncie, wystarczy jedna sesja. Nawet usuwanie zapachu stęchlizny lub spalenizny wymaga wielokrotnych powtórzeń. Dym papierosowy zajmuje około dwóch sesji. Jaka jest cena ozonowania? W tym wypadku również trudno określić jednoznaczną cenę. Na jej ostateczną wysokość wpływa lokalizacja firmy (duże miasto czy mała miejscowość), intensywność problemu, metraż pomieszczenia. Najczęściej ozonowanie średniego mieszkania wynosi około 200-400 złotych.
Czy ozonowanie naprawdę przynosi poprawę?
Ozonowanie to nowoczesna metoda dezynfekcji i czyszczenia. Aby jednak przeprowadzić procedurę poprawnie, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze należy utrzymać odpowiednie stężenie gazu, uszczelniając wszelkie otwory. Po drugie należy zachować właściwy czas działania generatora. Należy dostosować go zarówno do stopnia zanieczyszczenia, jak i wielkości pomieszczenia. Specjaliści wskazują, że ozonowanie jako forma dezynfekcji wykazuje skuteczność na poziomie 99%. Warto jednocześnie podkreślić, że nie wywiera tak negatywnego wpływu na środowisko jak chemiczne środki czyszczące.
Podsumowując, ozonowanie to procedura, którą można wykonywać w kilku celach. Czas jej trwania uzależniony jest między innymi od wielkości ozonowanego obszaru. Czyszczeniem zajmują się przede wszystkim profesjonalne firmy, choć można również zakupić generator do domowego użytku. Różnić się będzie najczęściej wydajnością, czasem pracy czy wielkością. Do własnych celów jest jednak wystarczający.