Jak zrobić transkrypcje wywiadu

Jak zrobić transkrypcje wywiadu

Aktualizacja odbyła się 4 marca 2023

Regularnie dochodzi do sytuacji, w których konieczne okazuje się przekształcenie nagrania audio do formy wizualnej. Jest to transkrypcja, która wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych czynności- wymaga doświadczenia i umiejętności szybkiego pisania. Czym dokładnie jest transkrypcja wywiadu? Jak szybko i skutecznie ją przeprowadzić? Co może bezpośrednio wpływać na szybkość wykonywania transkrypcji? Czy istnieje oprogramowanie, dzięki któremu transkrypcja będzie szybsza? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Transkrypcja wywiadu – co to jest?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie transkrypcji wywiadu, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to przepisanie wywiadu, które aktualnie jest w formie audio bądź wideo. Osoba wykonująca tego typu czynności nie ma wbrew pozorom łatwego zadania. Musi odsłuchiwać daną rozmowę na żywo i na podstawie tego tworzyć dokument, który zapisywany jest w późniejszym czasie jako plik tekstowy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że czynność ta jest nieco utrudniona, bowiem pamiętajmy o tym, że w wywiadzie uczestniczą przynajmniej dwie osoby. Pierwszą z nich jest moderator, którego zadaniem jest zadawanie pytań. Na przeciwko jego siada respondent, który udziela odpowiedzi. Największe trudności rozpoczynają się wtedy, gdy w rozmowie uczestniczą więcej niż dwie osoby. Jest to forma powszechnie znana jako grupowy wywiad. W jaki sposób przeprowadzić transkrypcję wywiadu? Zapraszamy do dalszej części artykułu. 

Jak szybko i skutecznie zrobić transkrypcję wywiadu?

Jak zrobić transkrypcje wywiaduJeśli wydaje Ci się, że transkrypcja jest bardzo łatwa i może zająć się nią właściwie każdy- jesteś w ogromnym błędzie. Przede wszystkim musimy posiadać dobrej jakości słuchawki, a także odpowiedni program, dzięki któremu możliwe jest odtwarzanie nagrań audio za pośrednictwem komputera. Ważne jest także oprogramowanie umożliwiające tworzenie dokumentów tekstowych. Teraz wystarczy uruchomić nagranie i przepisywać wszystkie słowa, które usłyszymy. W praktyce jest jednak trudne zadanie. Tylko niewiele osób jest w stanie pisać na tyle szybko, aby bez zatrzymywania móc przepisać wszystko, co znajduje się na nagraniu. Przerwy w odsłuchu są zupełnie normalne i nie należy ich unikać. Warto wspomnieć o tym, że część osób wykonuje transkrypcję na żywo, co nazywa się transkrypcją symultaniczną. Nie da się ukryć, że na początku naszej przygody na każdą minutę nagrania poświęcimy nawet 10 minut swojego czasu. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia, będzie się to działo nieco szybciej. Dlaczego jest to wbrew pozorom dość czasochłonny proces. Otóż naszym zadaniem jest oddzielenie wypowiedzi dwóch osób, co nie zawsze jest tak oczywiste. Aby ułatwić wyszukiwanie pytań, pisze się je pogrubioną czcionką. Dodatkowo musimy pamiętać o znacznikach czasowych, które to najczęściej występują co około 10 minut, dużo jednak w tym przypadku zależy od długości danego wywiadu. Każda z osób ma także inne preferencje, dlatego też transkrypcja może wyglądać nieco inaczej. 

Co może wpływać na szybkość wykonywania transkrypcji?

Na szybkość wykonywania transkrypcji może wpływać kilka czynników, o których warto pamiętać. Przede wszystkim istotna jest kwestia doświadczenia. Zupełnie normalne jest, że osoby początkujące będą wykonywać tego typu czynności nieco wolniej. Jednakże wraz z ilością dokonanych transkrypcji, zwiększa się nasze doświadczenie, jednocześnie znacznie szybciej przepisujemy poszczególne zdania. Ważna jest także jakość nagrania, o czym część osób zupełnie zapomina. W przypadku, gdy posiadamy plik audio wysokiej jakości, stworzenie z niego pliku tekstowego nie sprawia nam żadnych trudności. Nieco inaczej wygląda to w przypadku, gdy jakość nagrania jest gorsza. Wówczas pauzy są dłuższe, a my musimy regularnie wracać do fragmentów, które są dla nas problematyczne. Nie bez znaczenia jest także tematyka. Jeśli temat rozmowy jest specjalistyczny, a używane słowa są dla nas niezrozumiałe, cały proces będzie trwał dłużej. Warto wspomnieć o ilości uczestników biorących udział w wywiadzie. Nie ma wątpliwości, że im więcej osób bierze udział w danej rozmowie, tym transkrypcja jest trudniejsza do wykonania.

Czy istnieje oprogramowanie do transkrypcji?

Warto wspomnieć o tym, że zarówno na telefon, jak i na komputer znaleźć możemy ciekawe aplikacje, dzięki którym proces transkrypcji może okazać się nieco łatwiejszy. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to rozwiązanie przeznaczone w sposób szczególny dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę. Dlaczego? Tego typu oprogramowanie nie jest idealne i posiada wiele wad. Przede wszystkim niektóre wyrazy są źle wpisywane, a zdania nie posiadają żadnych znaków interpunkcyjnych. Do takich incydentów dochodzi nawet wtedy, gdy posiadamy wysokiej jakości sprzęt. W konsekwencji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się być pisanie ręczne, aniżeli korzystanie z programów, które tylko na pierwszy rzut oka są doskonałe. 

Pro Transkrypcje
Macierzanki 89
71-499 Szczecin
727 005 660
www.protranskrypcje.pl