Sublimacja – jaka temperatura?

Sublimacja - jaka temperatura?

Aktualizacja odbyła się 21 września 2022

Sublimacja jest to innowacyjna metoda nadruku, która zyskuje coraz większe grona zainteresowanych osób. Dzieje się tak, ponieważ metoda ta, czyli inaczej mówiąc druk sublimacyjny sprawia, że każda nasza rzecz poddana sublimacji będzie prezentowała się znacznie bardziej efektownie ze względu na to, że będzie rzeczą unikatową, czyli taką, której nie ma nikt inny. Podczas wykonywania druku sublimacyjnego mamy możliwość zastosowania wzorów oraz barw, jakie tylko sobie wymarzymy. Możemy skorzystać z gotowych wzorów, ale również stworzyć je sami w dowolnym programie komputerowym. 

Dlaczego warto zdecydować na druk sublimacyjny?

Sublimacja - jaka temperatura?Na druk sublimacyjny warto zdecydować się ze względu na wiele aspektów. W szczególności należy zaznaczyć, że sublimacja daje wiele możliwości, jeżeli chodzi o wykorzystanie swojej wyobraźni i stworzenie wyjątkowych oraz oryginalnych wzorów. Dzięki czemu nikt nie będzie w posiadaniu podobnej odzieży, co się bardzo często zdarza szczególnie podczas kupowania w tzw. „sieciówkach”. Kolejną kwestią, która przemawia za wykonywaniem druków sublimacyjnych jest to, że metoda ta jest bardzo prosta w zastosowaniu, jak również szybka. Aby wykonać taki druk musimy posiadać jedynie drukarkę, papier sublimacyjny, dobry tusz, jak również odpowiedni materiał. Należy pamiętać o tym, że w sytuacji, gdy chcemy wykonać nadruk na odzieży to powinna ona być wykonana w 100 procentach z poliestru, ponieważ jeżeli będzie to materiał zrobiony z innej tkaniny to niestety druk taki się nie uda. Innym aspektem, który przemawia za dokonaniem sublimacji jest wyjątkowa trwałość oraz jakość nadruku. Gdyż nie ściera się on nawet podczas dużej częstotliwości prania materiału, jak również jest odporny na czynniki atmosferyczne.

Jaka temperatura jest odpowiednia podczas sublimacji?

Jeżeli chodzi o kwestię temperatury w procesie sublimacji to należy zaznaczyć, iż odpowiednia będzie taka, która będzie wynosiła od 160 do 180 stopni Celsjusza. Dzieje się tak, ponieważ zarówno temperatura, jak i czas są ściśle ze sobą powiązane i to właśnie od tych czynników zależy powodzenie umieszczenia druku na materiale. Do najważniejszych zasad, którymi trzeba się kierować podczas sublimacji należy zaliczyć przede wszystkim następujące kwestie: 

  • im temperatura jest wyższa tym dochodzi do znacznie szybszego procesu przechodzenia tuszu w stan gazowy (lotny)
  • im sublimacja ma dłuższy czas tym więcej tuszu będzie miało szansę przeniknąć w głąb materiału

Sugerując się tymi dwoma zasadami można dojść do wniosku, że im niższa temperatura podczas wykonywania nadruku tym czas przeprowadzania powinien być proporcjonalnie wydłużony. Należy również zaznaczyć, że w sytuacji, gdy temperatura będzie zbyt niska, a z kolei czas wykonywania nadruku zbyt krótki to nadruk będzie zbyt blady. Wzór nie będzie widoczny w takim stopniu, w jakim powinien być. Stanie się tak, ponieważ tusz zdecydowanie za wolno będzie przechodził w stan gazowy (lotny). Z kolei w sytuacji, gdy temperatura będzie zbyt wysoka to będzie dochodziło do przegrzania nadruku. Efektem tego będzie to, że kolory na nadruku wyjdą zbyt ciemne, a cały wzór będzie się ze sobą zlewał. Przez to będzie mało estetyczny. W skrajnych przypadkach będzie mogło dojść nawet do uszkodzenia materiału. 

Co wpływa na odpowiednie dobranie temperatury?

Na odpowiednie dobranie temperatury wpływa wiele czynników, do których można zaliczyć przede wszystkim:

  • wielkość nadruku
  • kolor nadruku

Jeżeli chodzi o wielkość oraz kolor nadruku to należy zaznaczyć, że jeżeli nadruk jest jednokolorowy, bądź dwukolorowy i jednocześnie nie zajmuje całej powierzchni nadruku to oczywiście jak najbardziej istnieje możliwość skrócenia czasu oraz obniżenia temperatury. W tej sytuacji skrócenie czasu oraz obniżenie temperatury będzie miało wpływ na ostrość krawędzi nadruku. Wiele osób podczas dokonywania procesu sublimacji popełnia jeden podstawowy błąd, a mianowicie próbuje określać temperaturę wyłącznie na podstawie wskazania prasy termicznej. W takiej sytuacji wzór często wychodzi albo zbyt nie wyraźnie, bądź po prostu jest uszkodzony. Prasy termiczne, szczególnie te niskiej jakości, charakteryzują się tym, że powodują „przekłamywanie” wysokości temperatury. W związku z tym nie należy jedynie kierować się tym przy wyborze odpowiedniej jej wysokości. Trzeba także przypomnieć, że dlatego co jakiś czas należy sprawdzić, jaka rzeczywiście występuje temperatura, a można tego dokonać przy pomocy pirometru. Gdy już dokonamy takiego pomiaru to należy go porównać z temperaturą, która pojawia się w prasie termicznej. Tylko podczas zastosowania takiego działania będziemy mieli pewność, że ustawiliśmy odpowiednią temperaturę, a nasz wydruk wyjdzie tak, jak to było zamierzone. Sublimacja może być bardzo dobrą zabawą, ale istotne jest, aby wiedzieć, jak w precyzyjny sposób jej dokonywać, aby nie zniszczyć materiału. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się oryginalnym nadrukiem, którego nie ma nikt inny i czuć się wyjątkowo, ponieważ dokonaliśmy tego własnymi rękoma.